Politechnika Rzeszowska otrzymała prawie 12 mln zł na realizację projektu „Regionalne Centrum Doskonałości”, obejmującego informatykę techniczną i telekomunikację oraz automatykę, elektrotechnikę i elektronikę.
Politechnika Rzeszowska (PRz) jest jedną z dwóch uczelni w Polsce, które otrzymały pieniądze na realizację projektu w ramach tych dyscyplin.
Jego realizacja rozpoczęła się w styczniu br. i potrwa do końca 2023 roku.
Projekt “Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej” będzie realizowany z programu “Regionalna Inicjatywa Doskonałości”, który ogłosiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna Kadaj-Kuca, pieniądze z programu przeznaczone są na rozwój dyscyplin naukowych kluczowych dla regionu.
Prodziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz dr inż. Dominik Strzałka zauważył, że projekt obejmuje wszystkie inteligentne specjalizacje, które funkcjonują w ramach Regionalnej Strategii Innowacji woj. podkarpackiego, takie jak: lotnictwo i kosmonautykę, jakość życia, informatykę i telekomunikację oraz motoryzację.
“Realizacja projektu podniesie potencjał naukowy i badawczo-rozwojowy uczelni poprzez integrację, wzmocnienie i unowocześnienie struktury badawczej, aktualnie skupionej głównie wokół Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. W perspektywie kilku najbliższych lat proponowane Regionalne Centrum Doskonałości stanie się wiodącym ośrodkiem zapewniającym transfer do lokalnego otoczenia społeczno-gospodarczego nowoczesnych technologii i rozwiązań prowadząc aktywną współpracę z przemysłem oraz innymi ośrodkami naukowymi” – ocenił dr Strzałka.
W ramach realizacji projektu zaplanowano osiem zadań, które obejmują m.in.: rozwój technologii dla potrzeb przemysłu lotniczego z uwzględnieniem uwarunkowań koncepcji Przemysł 4.0; użycie Sztucznej Inteligencji (AI), Internetu Wszechrzeczy (IoE), uczenia maszynowego (ML) i analizy dużych zbiorów szybko gromadzonych danych (Big Data) w rozwijanej w ramach klastra Dolina Lotnicza idei Przemysłu 4.0.
Wśród szczegółowych zadań znalazło się też wsparcie dla osób niepełnosprawnych i upośledzonych (poprzez systemy wspomagające komunikację i porozumiewanie się w języku migowym); rozwój elektromobilności, obejmującej efektywność i zastosowania silników elektrycznych w napędach krytycznych pojazdów w różnych systemach, w tym na pokładach statków powietrznych.
“Zasadniczym celem projektu jest wzmocnienie potencjału badawczego uczelni oraz podniesienie poziomu prowadzonych badań naukowych, które doprowadzą do poszerzenia współpracy międzynarodowej i zwiększenia wpływu prowadzonych prac badawczo-rozwojowych na funkcjonowanie otoczenia społeczno-gospodarczego w naszym województwie, w dyscyplinach naukowych związanych z informatyką techniczną i telekomunikacją oraz automatyką, elektrotechniką i elektroniką” – wyjaśniła rzeczniczka.
PAP – Nauka w Polsce
Agnieszka Pipała
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!