Wiadomości

19 Lubelska Brygada Zmechanizowana nosić będzie imię gen. Franciszka Kleeberga

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceminister obrony narodowej, Marek Łapiński, wręczył dowódcy 19 Brygady Zmechanizowanej, płk. Michałowi Rohde, decyzję MON zgodnie z którą 19 Brygada Zmechanizowana:

▪️ przejmuje tradycje SGO Polesie
▪️ otrzymuje wyróżniającą nazwę „Lubelska”
▪️ przyjmuje imię gen. Kleeberga
▪️ obchodzi doroczne święto 5.10

W dniu 1 października br. miało miejsce uroczyste przekazanie 19 Brygadzie Zmechanizowanej jednostek, które stacjonują w Chełmie i Zamościu, a które dotąd podporządkowane były 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Te jednostki to:

☑️ 1 Kołobrzeski batalion zmechanizowany w Chełmie
☑️ 3 Zamojski batalion zmechanizowany w Zamościu
☑️ dywizjon artylerii samobieżnej w Chełmie

Do tamtej pory 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, której formowanie rozpoczęto w czerwcu bieżącego roku i która wraz z 1 Warszawską Brygadą Pancerną i 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich wchodzi w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, miała w swym składzie jedynie sztab i batalion dowodzenia. W przyszłości, poza jednostkami z Chełma i Zamościa, ma ona otrzymać dodatkowo dwa bataliony czołgów, wyposażone w poddawane obecnie modyfikacji czołgi T-72. Jeden z nich ma zostać sformowany w Lublinie, drugim zaś jest batalion stacjonujący w Żurawicy i będący obecnie w podporządkowaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Zostanie on wyłączony ze składu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich po sformowaniu 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich, który ma być formowany w Nowym Sączu.

Warto dodać, że pułkownik Michał Rohde, dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, jest prawnukiem gen. Franciszka Kleeberga, dowódcy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, związku operacyjnego, który jako ostatni złożył broń, staczając we wrześniu i w październiku 1939 roku wiele walk z Niemcami i Sowietami. Swą ostatnią bitwę żołnierze SGO „Polesie” stoczyli w dniach 2 – 5 października 1939 roku pod Kockiem.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!