65 lat temu, 24 lutego 1953 r. w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na generale Emilu Fieldorfie. Do historii przeszedł jako generał „Nil”, dowódca Kedywu Komendy Głównej AK i organizacji „Nie” walczącej z sowiecką okupacją Polski.
Do egzekucji doszło 24 lutego 1953 roku w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie.
Tak moment egzekucji w swoich zeznaniach w 1992 roku opisał komunistyczny prokurator Witold Gatner.
„Skazany patrzył mi cały czas w oczy. Stał wyprostowany. Nikt go nie podtrzymywał (…). Postawę skazanego określiłbym jako godną. Sprawiał wrażenie bardzo twardego człowieka. Można było wprost podziwiać opanowanie w obliczu tak dramatycznego wydarzenia” – zeznawał komunistyczny prokurator.
August Emil Fieldorf urodził się 20 marca 1895 r. w Krakowie. Był członkiem m.in. Pierwszej Kompanii Kadrowej. Walczył w bitwie pod Brzegami. uczestniczył we wszystkich kolejnych bitwach Legionów 31 października 1918 r., brał udział w wyzwoleniu Krakowa spod władzy austriackiej. Jego dywizja odegrała kluczową rolę w trakcie decydującej o losach Bitwy Warszawskiej ofensywy znad Wieprza.
W styczniu 1943 r. mianowano go na dowódcę Kierownictwa Dywersji. W 1945 trafił do obozu pracy na Uralu, nie został jednak zdekonspirowany. W skrajnie trudnych warunkach syberyjskich pracował przy wyrębie tajgi. Ze względu na amnestię ujawnił się w 1948 roku. Aresztowano go w 1950 roku. 16 kwietnia 1952 r. po trwającej osiem godzin rozprawie zapadł wyrok skazujący generała Fieldorfa na śmierć. Wyrok wykonano niespełna rok później.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!