15 marca 1948 roku Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie wydał wyrok śmierci na Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera II wojny światowej, żołnierza niezłomnego. 25 maja 1948 r. w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej rotmistrz Pilecki został stracony.
Rotmistrz Witold Pilecki był oficerem 2 Korpusu Polskiego. W 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, by zdobyć informacje o obozie zagłady. Był organizatorem obozowego ruchu oporu. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie działał w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym.
Komuniści aresztując go i stawiając przed sądem mieli jasny cel.
– Usiłowali wykazać, że zarówno 2 Korpus, jak i polskie władze pozostające na emigracji wysyłają do Polski szpiegów, którzy przeszkadzają w budowie Polski Ludowej – wyjaśnia prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
Oskarżenie i proces przeżywała rodzina rotmistrza.
– Pamiętam, jak mama wyjeżdżała na ten proces. Koledzy i nauczyciele dawali nam do zrozumienia, że to jest nasz ojciec – wspomina syn rotmistrza Andrzej.
Rotmistrz Pilecki podczas śledztwa był torturowany. A głównym zarzutem, który mu stawiano, było szpiegostwo. Wyrok śmierci zapadł w siedzibie ministerstwa bezpieczeństwa publicznego.
– Ten człowiek miał zginąć – mówi Szwagrzyk i wyjaśnia, że przez komunistów został uznany za jeden z symboli legalności władz na emigracji.
Rotmistrz Pilecki został stracony w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej 25 maja 1948 r. Do dzisiaj nie udało się zidentyfikować jego szczątków.
Wyrok skazujący Witolda Pileckiego został unieważniony w 1990 r., przez Sąd Najwyższy. W 2006 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, w 2013 awansowany do stopnia pułkownika.
„Starałem się żyć tak, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.
74 lata temu został zamordowany rotmistrz Witold #Pilecki. Współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL #Auschwitz. pic.twitter.com/rKKSrAug8G
— 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja) May 25, 2022
/IAR/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!