Felietony

75. rocznica śmierci Witolda Pileckiego. Przypominamy ważną książkę o postaci Rotmistrza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Witold Pilecki to chluba na kartach historii Polski. Ziemianin, żołnierz polskiego Państwa Podziemnego i oficer ZWZ-AK zginął 25 maja 1948 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Proces, tortury i wyrok były jedną wielką farsą. Komuniści z typową dla siebie nienawiścią do praworządności dokonali tego, co nie udało się nazistom w Auschwitz, i skazali na śmierć bohatera.

Witold Pilecki znosił trudy heroicznej służby, katusze w niemieckim obozie, a potem w komunistycznym więzieniu z pokorą. Niewątpliwie na charakter żołnierza oraz jego niezłomność wpłynąć musiały pochodzenie oraz przywiązanie do wiary katolickiej. Pileccy jako rodzina szlachecka z korzeniami sięgającymi XIV wieku od pokoleń wykazywali patriotyczną postawę wobec Polski. Dziadek Witolda wziął udział w Powstaniu Styczniowym, co przypłacił 7-letnim wygnaniem na Syberię. Żyjąc na rosyjskiej obczyźnie, matka Witolda dbała o staranne religijne i patriotyczne wychowanie swoich dzieci. Kiedy w 1909 roku Pilecyy przenieśli się do Wilna, charakter przyszłego bohatera formował się w nielegalnym wówczas harcerstwie.

Witold Pilecki – duchowość i charakter

Na całe późniejsze życie Rotmistrza oraz jego działalność podczas II wojny światowej największy wpływ miała także wojna polsko-bolszewicka. Nad pozostałymi aspektami młodzieńczych lat Witolda pochyliła się dr nauk humanistycznych Anna Mandrela, pisarka, dziennikarka i publicystka. Jej książka poświęcona najbardziej znanemu ochotnikowi do Auschwitz odpowiada na pytania dotyczące życia wewnętrznego bohatera, jego wiary rzymskokatolickiej torującej mu drogę oraz wyznaczającej kierunki, napędzającej siłą i motywacją.

,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego” została napisana w oparciu o źródła z IPN czy Muzuem Auschwitz Birkenau. Anna Mandrela sięgnęła również po prywatną korespondencję i rozmowy z rodziną żołnierza. Dzięki tytanicznej pracy autorce udało się dotrzeć do nieznanych dotychczas faktów z życia Rotmistrza. W książce nie brakuje również cytatów oraz fragmentów rozmów, które dowodzą pokory, skromności i dyskrecji Pileckiego – cech, z których zasłynął i z których szydziły narzucone Polsce stalinowskie władze.

Dr Anna Mandrela po sukcesie „Duchowości i charakteru…” postanowiła pracować nad biografią innej postaci, której żelazny charakter oparł się komunistom. Książka pt. „Niezłomna Zakonnica” opowiada o losach siostry Izabeli (właśc. Zofii Łuszczkiewicz), aresztowanej w 1948 roku przez stalinowskie służby. Na kartach książki, którą przeczytał i poleca historyk Leszek Żebrowski, możemy dopatrzeć się pewnych analogii między życiorysami Pileckiego i siostry Izabeli. Oparta na (często przemilczanych) faktach powieść serwuje czytelnikowi potężny ładunek emocjonalny, rys psychologiczny oraz liczne fotografie i dokumenty źródłowe z okresu stalinizmu.

– Seroko rozgałęzione represje i zbrodnie komunistyczne, bogato udokumentowane, pokazują proces zniewolenia i brutalnej wymiany elit intelektualnych: z polskich – na komunistyczne. Książka, którą należy koniecznie przeczytać, aby zrozumieć również to, z czym mamy dziś do czynienia i dlaczego tak jest – opisuje lekturę „Niezłomnej Zakonnicy” Leszek Żebrowski.

Źródło: annamandrela.pl, biogramy.ipn.gov.pl, siostraizabela.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!