Główne media bombardują opinię publiczną wiadomościami o potrzebie stopniowego wycofywania plastiku z naszego codziennego życia, aby chronić środowisko, wskazując na to, jak wyglądają oceany. Prowadzone są kampanie uświadamiające, gdzie widzimy uwięzione zwierzęta w różnego rodzaju śmieciach, które mają nas uwrażliwić, byśmy coś zrobili, aby temu zapobiec. Brakuje tam jednak rzeczy podstawowej..
Ostatnio media głównego nurtu prowadzą krucjatę przeciwko przedmiotom jednorazowego użytku z plastiku, takim jak plastikowe torby i plastikowe słomki. Tak naprawdę jednak. aby ta kampania była skuteczna, hasła powinny być napisane w języku mandaryńskim, hindi lub dowolnym języku afrykańskim.
Przede wszystkim bowiem gospodarka odpadami w krajach zachodnich, a także w innych rozwiniętych krajach, takich jak Japonia lub Korea Południowa, jest traktowane zupełnie inaczej niż w krajach rozwijających się w Afryce i Azji.
Dwadzieścia la temu niewiele było krajów, które dbały lub mogły sobie pozwolić na recykling odpadów. Większość odpadów poddawanych recyklingowi pochodziła z krajów zachodnich, takich jak USA, Kanada, kraje europejskie, Australia, Nowa Zelandia i kilka krajów Azji Wschodniej, takich jak Japonia i Korea Południowa.
Recykling mocno ewoluował w ciągu ostatnich 15-20 lat, ale mimo to kraje zachodnie są wciąż przodują w dziedzinie przetwarzania i ponownego wykorzystania plastiku, szkła lub papieru, znacznie wyprzedzając pod tym względem kraje Ameryki Łacińskiej, Azji lub Afryki.
Dwie z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych rzek na naszej planecie to afrykańskie rzeki Niger i Nil, dwie kolejne rzeki znajdują się w Azji Południowej, są to rzeki Indus i Ganges, a pozostałe sześć znajduje się we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. 95% plastikowych odpadów w oceanach pochodzi właśnie z tych 10 rzek.
Jakie są zatem kraje, które zanieczyszczają nasze oceany plastikiem i najbardziej szkodzą naszym ekosystemom i życiu morskiemu? Otóż wygląda na to, że są to przede wszystkim kraje azjatyckie, a zdecydowanym liderem są tu Chiny. To zdecydowanie najbardziej zanieczyszczający kraj na świecie. Za Chinami plasują się kraje Azji Południowo-Wschodniej i Pacyfiku, takie jak Indonezja, Filipiny, Wietnam, a następnie Tajlandia i Malezja.
Waste disposal in India and Peru.
95% of plastic in the oceans comes from Third World countries.
https://t.co/G0L20kCP5i
pic.twitter.com/LjsQCet2K9— Voice of Europe ? (@V_of_Europe) April 1, 2019
/Voice of Europe/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!