Jak podaje portal dzienniknarodowy.pl małżeństwa osób tej samej płci są legalne w Niemczech od 30 czerwca 2017 r. Ustawa wprowadzająca równość małżeńską została przyjęta przez Bundestag głosami SPD, Zielonych, Lewicy oraz części posłów CDU/CSU. Nowy paragraf 1353 niemieckiego kodeksu cywilnego brzmi: „Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci”.
Wcześniej, w latach 2001–2017, dla par osób tej samej płci dostępne były zarejestrowane związki partnerskie (Eingetragene Lebenspartnerschaft).
We wrześniu 2018 r., prawie rok po zalegalizowaniu małżeństw osób tej samej płci, Alternatywa dla Niemiec (AfD) wystąpiła z wnioskiem o zniesienie małżeństw osób tej samej płci. Wniosek ten był przedmiotem debaty w Bundestagu w dniu 11 października ale upadł, gdyż pozostałe partie nie poparły go. Zieloni oraz chrześcijańscy demokraci z CDU/CSU pogratulowali 10 tys. par jednopłciowych, które pobrały się w Niemczech w poprzednim roku, podczas gdy inni poświęcili czas na krytykę AfD za wzniosek, nazywając go „niedemokratycznym”, „złym”, „tanią sztuczką polityczną kosztem wolnego społeczeństwa”(ein billiger Wahlkampf auf Kosten der freien Gesellschaft).
Portal ”Deutsche Welle” podsumowuje w tym tygodniu działanie nowego prawa do końca 2018 r. Przez te kilkanaście miesięcy – jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden – z 450 tys. małżeństw zawartych w RFN, niemal 30 tys. jest homoseksualnych, czyli co 14–te. Z tej liczby niemal 22 tys. poprosiło o przekwalifikowanie z wcześniej zawartego związku partnerskiego.
Badanie z maja br. wykazało, że 6,9% populacji Niemiec zidentyfikowano jako “LGBT”. Badanie wykazało również, że 10,6% populacji Kolonii w wieku od 18 do 75 lat okresliło się jako lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transpłciowe, interseksualne lub queer. Stanowi to ponad 87 tys. osób w mieście.
Czy Niemcy mają jeszcze rację bytu jako część cywilizacji europejskiej?
Źródło: dzienniknarodowy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!