Będąca w trakcie formowania 18 Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka jutro przejmie pod swoją komendę 1 Warszawską Brygadę Pancerną oraz 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich.
W czwartek, w #1WBPanc odbędzie się uroczyste przyjęcie @1WBPanc i @21_bsp w podporządkowanie #ŻelaznaDywizja. Od jutra #18DZ to:
▪️ 1WBPanc,
▪️ 21BSP,
▪️ 19BZ,
▪️ 18bdow.
Niedługo ruszamy z formowaniem 18plog w Łomży, a to dopiero 1 etap formowania dywizji ?゚ヌᄆ Rośniemy w siłę ?゚マᄏ pic.twitter.com/4VTbwN92Vf— 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja) August 28, 2019
Obecnie 1. Warszawska Brygada Pancerna, będąca obecnie w podporządkowaniu 16 Dywizji Zmechanizowanej, która posiada w związku z tym cztery, zamiast trzech brygad, ma w swoim składzie w garnizonie Wesoła:
– dowództwo i sztab;
– 2 bataliony czołgów;
– batalion dowodzenia;
– batalion logistyczny;
– patrol saperski nr 17;
***
Pododdziały stacjonujące w garnizonie Siedlce:
– dywizjon przeciwlotniczy;
– kompania saperów;
– kompania rozpoznawcza;
Pododdziały stacjonujące w garnizonie Zamość:
– 3. zamojski batalion zmechanizowany;
Pododdziały stacjonujące w garnizonie Chełm:
– 1. kołobrzeski batalion zmechanizowany;
– dywizjon artylerii samobieżnej;
– patrol saperski nr 35.
Jednostki stacjonujące w garnizonach Zamość i Chełm w październiku br. zostaną wyłączone ze składu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i podporządkowane 19 Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina, która jest w trakcie formowania i która obecnie ma już zorganizowany sztab i batalion dowodzenia.
W zamian 1 Warszawska Brygada Pancerna ma otrzymać dwa bataliony zmechanizowane, które mają zostać sformowane od zera i z których jeden ma stacjonować w Białej Podlaskiej.
Z kolei 19 Brygada Zmechanizowana, poza jednostkami z Chełma i Zamościa, ma otrzymać dodatkowo dwa bataliony czołgów, wyposażonych w poddawane obecnie modyfikacji czołgi T-72. Jeden z nich ma zostać sformowany w Lublinie, drugim zaś jest batalion stacjonujący w Żurawicy i będący obecnie w podporządkowaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Zostanie on wyłączony ze składu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich po sformowaniu 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich, który ma być formowany w Nowym Sączu.
Obecnie w składzie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich znajdują się:
21 Batalion Dowodzenia – w Rzeszowie
1 Batalion Czołgów – w Żurawicy
1 Batalion Strzelców Podhalańskich – w Rzeszowie
5 Batalion Strzelców Podhalańskich – w Przemyślu
22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej – w Kłodzku
14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej – w Jarosławiu
21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – w Jarosławiu
21 Batalion Logistyczny – w Rzeszowie
16 Batalion Saperów – w Nisku
Tymczasem już ruszyły przygotowania do sformowania 18 Pułku Logistycznego, który ma być formowany na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży.
– Tu wkraczamy w drugi etap formowania „18”, przewidziany na lata 2021–2026. Ten etap przewiduje formowanie jednostek wsparcia i zabezpieczenia dywizji. W pierwszej kolejności dokończymy rozwijanie 18. Pułku Logistycznego w Łomży, ale z dyslokacją jego elementów w innych garnizonach. Tak powstanie struktura logistyki zabezpieczająca działanie dywizji. II etap formowania przewiduje także powołanie do służby pułku artyleryjskiego, pułku przeciwlotniczego i batalionu rozpoznawczego. Te jednostki w naszej dywizji będą utworzone od podstaw i oznaczone zostaną numerem „18” – mówił niedawno gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.
Wiadomo już, że pułk przeciwlotniczy będzie formowany pod Zamościem.
– Dokładnie w miejscowości Sitaniec w gminie Zamość. W tym miejscu, od zera, powstanie pułk przeciwlotniczy, wybudujemy nowe koszary – stwierdził dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.
– Nowy pułk przeciwlotniczy na stanie będzie posiadać Poprady oraz nowy system Narew, który wejdzie na wyposażenie wojska – dodał generał Gromadziński.
Z kolei w Nowej Dębie, w sąsiedztwie poligonu artyleryjskiego, sformowany zostanie dywizyjny pułk artylerii, do którego w pierwszej kolejności trafią kołowe wyrzutnie rakiet HIMARS, zdolne do prowadzenia ognia na „zwykłym” dystansie 70 km, ale i do rażenia celów odległych o nawet 300 km, pociskami o charakterystyce rakiet balistycznych.
Wojciech Kempa
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!