Wiadomości

Białoruś nie posiada złóż węgla, ale eksportuje go na potęgę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Białoruś stała się dla Ukrainy jednym z głównych dostawców węgla, a gdy chodzi o węgiel gazowy, jest zdecydowanym liderem. Dzieje się tak pomimo faktu, iż węgiel nie jest na Białorusi wydobywany – pisze portal naviny.by.

Białoruś nie ma własnych złóż węgla, ten jest głównie importowany z Rosji. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w kraju tym zakupiono 1,35 miliona ton węgla za prawie 93 miliony dolarów. W porównaniu do ubiegłego roku wolumeny fizyczne wzrosły 4,9 raza, a zyski z wymiany walut – 4,2 razy.

Białoruś zużywa niewiele węgla. Surowiec ten jest głównie eksportowany. W pierwszej połowie roku Białoruś wysłała za granicę 1,2 miliona ton węgla za 101 milionów dolarów. Pod względem fizycznym wielkość eksportu wzrosła 9,7 raza, a w wartościach pieniężnych – 8,4 raza.

Głównym odbiorcą „białoruskiego węgla jest Ukraina. W okresie styczeń-czerwiec tego roku wysłano tam milion ton węgla o wartości 83 milionów dolarów. Pod względem ilościowym dostawy wzrosły 472 (!) razy, a w kategoriach pieniężnych – 458 (!) razy.

Można powiedzieć, że Białoruś skorzystała z napięć w stosunkach rosyjsko-ukraińskich. W kwietniu tego roku rosyjski rząd faktycznie zakazał eksportu węgla na Ukrainę. Od czerwca dostawy mogą być realizowane wyłącznie za zgodą Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji. Ale rosyjski węgiel bez przeszkód płynie na Ukrainę – przez Białoruś.

„Dostawy wzrosły, ponieważ Rosja zakazała eksportu węgla na Ukrainę. A ponieważ na Ukrainie istnieje zapotrzebowanie na węgiel, dostawy te odbywają się teraz przez Białoruś. Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek monitorował, dokąd zmierza węgiel kupiony przez jakąkolwiek kompanię, w tym też przez Białoruś. Dlatego Białorusini kupują węgiel i odsprzedają go Ukrainie, ponieważ mamy relacje rynkowe, nieuregulowane ”- powiedział portalowi naviny.by dyrektor ds. specjalnych projektów centrum naukowego i technicznego Психея, członek Rady Społecznej Ministerstwa Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy Giennadij Riabcew.

/naviny.by/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!