Wiadomości

Zamordowano ich, aby osłabić opór i zastraszyć resztę polskich mieszkańców Zaolzia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

18 września 1939 roku naziści niemieccy rozstrzelali w tym miejscu 12 Polaków z Suchej, Stonawy, Orłowej i Łąk. – Wszyscy udzielali się aktywnie w różnych polskich organizacjach społecznych. Dlatego też zostali rozstrzelani i wyeliminowani jako pierwsi, aby osłabić opór i zastraszyć resztę polskich mieszkańców Zaolzia. Należy jednak pamiętać, że były burmistrz Karwiny, Wacław Olszak, zmarł już 11 września na skutek bestialskiego pobicia przez niemieckich hitlerowców – przypomniała konsul generalna RP w Ostrawie, Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

Dodała, że 80. rocznica wybuchu II wojny światowej to najwyższy czas, by pochylić się nad zapomnianymi miejscami upamiętniającymi bohaterstwo Polaków we wszystkich zakątkach Europy i świata. – Ministerstwo Spraw Zagranicznych przykłada dużą wagę do realizacji dyplomacji historycznej i jej celów. Nie tylko poprzez edukację i wystawy, ale także poprzez codzienną pracę konsularną oraz opiekę nad grobami naszych rodaków na całym świecie. Dlatego też jako konsul generalny RP w Ostrawie, pragnę zadeklarować ścisłą współpracę urzędu konsularnego z wszystkimi organizacjami i instytucjami przy stworzeniu kompletnej mapy grobów Polaków tutaj na Zaolziu – podkreśliła.

O potrzebie i obowiązku zachowania pamięci o tych, którzy zginęli, i przekazywania jej kolejnym pokoleniom mówili również wiceprezydent Karwiny, Andrzej Bizoń, oraz ks. sen. Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania, Janusz Kożusznik.

Konkretnym przejawem tej pamięci była właśnie środowa uroczystość z wartą honorową, którą trzymali żołnierze Wojska Polskiego oraz harcerze z Karwiny, Apelem Poległych oraz składaniem kwiatów. Przy pomniku ofiar położono m.in. wieńce ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, konsul generalnej RP w Ostrawie, Izabelli Wołłejko-Chwastowicz, przedstawicieli Miasta Statutowego Karwiny, Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Polskiej Szkoły Podstawowej w Suchej Górnej oraz MK PZKO w Stonawie. Uroczystość uświetnili Władysław Kristen recytacją wiersza Gustawa Przeczka, śpiewem chór męski „Hejnał-Echo” MK PZKO w Karwinie-Frysztacie i chór mieszany „Sucha” MK PZKO w Suchej Górnej oraz muzyką orkiestra „Cieszynianka” z Cieszyna.

Fot. Beata Schönwald, glos.live

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!