Jak podaje Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej trwają obecnie negocjacje pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum na czele z Hutą Stalowa Wola (lider) oraz ROSOMAK S.A. Ich przedmiotem są kolejne moduły ogniowe samobieżnych 120 mm moździerzy Rak – informuje portal defence24.pl.
Zaproszenie do negocjacji zostało wystosowane 16 września br. Zgodnie z ujawnionym dokumentem dotyczą one „wybranych elementów składowych na potrzeby modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych RAK”. W razie osiągnięcia porozumienia ich dostawy miałyby się odbywać w latach 2020-2021. W 2020 miałyby zostać dostarczone maszyny dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu i 12 Brygady Zmechanizowanej, a w 2021 do 17 Brygady Zmechanizowanej. Chodzi więc zapewne o dwa dodatkowe kompanijne moduły ogniowe (KMO) dla brygad plus co najmniej kilka wozów dla CSAiU. Przewidywana w ogłoszeniu cena szacunkowa zakupu to 226 268 425 PLN + VAT.
W kwietniu 2018 r., MON zamówiło osiem kompanijnych modułów ogniowych Raków, z których każdy liczy 8 samobieżnych moździerzy Rak i 4 Artyleryjskie Wozy Dowodzenia (AWD), (w każdym KMO dla dowódcy modułu, rezerwowy dla zastępcy i po jednym dla dowódców baterii). Wszystkie te wozy powstały na bazie kołowego transportera opancerzonego Rosomak, a umowa na nie miała wartość około miliarda złotych.
Pod koniec 2017 r. MON dokupiło artyleryjskie wozy remontu uzbrojenia AWRU ze specjalistycznym wyposażeniem do prowadzenia w warunkach bojowych procedur testowania, napraw i przeglądów systemów moździerza. Pojazdy te zostały oparte o trzyosiowe samochody Jelcz P662.D35 i zostały zamówione w HSW S.A. za kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Zamówiono po jednym do każdego KMO. Każdy z zamówionych do dzisiaj KMO ma się więc składać ostatecznie z ośmiu moździerzy (SMK120), czterech wozów dowodzenia i jednego AWRU. Jednocześnie, w 13 sierpnia 2019 r. podpisano umowę na dokompletowanie KMO w Artyleryjskie Wozy Amunicyjne (AWA), a także realizowana jest obecnie w HSW praca rozwojowa nad nowym Artyleryjskim Wozem Rozpoznawczym (AWR).
Czyta też:
Błaszczak zapowiada zamówienie dla wojska kolejnych samobieżnych moździerzy „RAK”
Moździerz samobieżny „Rak” kalibru 120 mm na podwoziu KTO Rosomak zaprojektowano w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola. Moździerz wyposażono w układ automatycznego ładowania i jest w stanie razić cele na odległość od 8 do 12 km. Pojazd obsługuje 4 żołnierzy.
/defece24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!