Felietony

Masowych wymierań w dziejach ziemi było więcej, niż sądzono

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dziejach Ziemi było o jedno masowe wymieranie więcej, niż dotąd sądzono – piszą naukowcy na łamach periodyku „Historical Biology”. Ich liczbę należałby zatem zwiększyć z pięciu do sześciu.

Masowe wymieranie, którego skali paleontolodzy dotąd nie doceniali, wydarzyć się miało ok. 260 mln lat temu. Oznacza to, że w przeszłości Ziemi doszło do co najmniej sześciu masowych wymierań, a nie pięciu – piszą badacze.

“Istotne jest, żeby znać liczbę masowych wymierań i ich czas. Dzięki temu można zbadać ich przyczyny” – wyjaśnia Michael Rampino z Uniwersytetu Nowego Jorku (USA).

Dotąd powszechnie przyjmowano istnienie pięciu masowych wymierań w dziejach Ziemi. Każde z nich doprowadziło do zagłady olbrzymiej liczby gatunków, tym samym wyznaczając koniec danego okresu geologicznego: koniec ordowiku (443 mln lat temu), późnodewońskie (372 mln lat temu), permskie (252 mln lat temu), triasowe (201 mln lat temu) i kredowe (66 mln lat temu).

Wielu naukowców uważa, że obecnie trwa kolejne masowe wymieranie gatunków, którego skutki mogą być równie poważne, jak tych poprzednich.

Michael R. Rampino i Shu-Zhong Shen z Uniwersytetu w Nankinie (China) badali epokę geologiczną o nazwie gwadalup w okresie środkowego permu, trwającą ok. 272-260 mln lat temu.

Zdaniem naukowców pod koniec gwadalupu doszło do wymierania organizmów wodnych i lądowych. Mogło być ono spowodowane wzmożonymi procesami wulkanicznymi, które pozostawiły ślad geologiczny w chińskiej prowincji Syczuan. Wskutek wypływu lawy powstały tam rozległe pokrywy lawowe (tzw. trapy).

Wskutek procesów wulkanicznych do atmosfery przedostały się wówczas duże ilości dwutlenku węgla i metanu, które doprowadziły do znacznego globalnego ocieplenia klimatu. To z kolei spowodowało, że woda w oceanach stała się uboższa w tlen, a przez to niegościnna dla życia.

Więcej:

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/08912963.2019.1658096

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!