Jak zawiadamia portal kresy.pl na terenie obwodu lwowskiego na Ukrainie rozpoczęto wymianę znaków turystycznych z niepoprawnymi tłumaczeniami na język angielski. Tablice wymienia na własny koszt firma, która popełniła błędy. W sumie do wymiany jest 8 znaków – dowiedział się lwowski portal Twoje Misto.
We wrześniu br. państwowe władze obwodu lwowskiego ufundowały 51 znaków drogowych z informacjami w językach ukraińskim i angielskim o atrakcjach turystycznych, m.in. o miejscach związanych z historią OUN-UPA. Okazało się, że angielskie wersje napisów były pełne kompromitujących błędów. Na przykład na tablicy wskazującej Skole – rodzinne miasto Iwana Butkowśkiego, powiatowego przywódcy OUN ziemi skoleckiej, Butkowśkiego opisano jako „OUN owner air condition of the OUN”. W przypadku znaku wskazującego muzeum UPA w Basiówce słowo „podziemnej” [ukr. pidpilnoji] przetłumaczono jako… „satellite”. Na znaku wskazującym Karów – rodzinną wieś Petra i Mykoły Dużych – z „działaczy OUN” zrobiono „own workers” czyli „własnych pracowników”. Podusilną, rodzinną wieś pierwszego dowódcy UPA na Wołyniu Wasyla Iwachiwa nazwano „the family village of world”. Zabawny błąd znalazł się na tablicy wskazującej „miejsce pierwszych bojów Ukraińskich Siczowych Strzelców”. W języku angielskim jest to „location of the first boy of Ukrainian Sich looking for the luck”. Wszystkie 51 znaków kosztowało 581 tys. hrywien (ponad 90 tys. złotych).
Po sprawdzeniu okazało się, że do wymiany jest 8 znaków. Oprócz wyżej wymienionych na nowo trzeba było wykonać znaki wskazujące wioskę Bohutyn uznaną za atrakcję turystyczną, ponieważ urodził się w niej założyciel ruchu siczowego w Galicji, Wolę Zaderewacką, w której znajduje się muzeum Stepana Bandery oraz wieś Oselia słynącą z grobu Mykoły Marynowycza, generała Ukraińskich Strzelców Siczowych.
Pierwszą tablicę wymieniono w Skolem. To właśnie zdjęcie błędnego napisu na niej wywołało największą furorę w mediach społecznościowych. Wczoraj miały zostać wymienione kolejne tablice.
Co o tym sądzicie?
Źródło: kresy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!