Wiadomości

W Oświęcimiu powstanie niewielka elektrownia jądrowa?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak wynika z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita”, należąca do Michała Sołowowa Grupa Synthos zajmie się budową pierwszego polskiego reaktora jądrowego. Firma chce oprzeć się na technologii SMR (mały reaktor modułowy, small modular reactor), czyli o mniejszym potencjale, za to szybszej i tańszej w budowie niż konwencjonalne elektrownie atomowe.

Wstępne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane już 5 września br. Dostawcą technologii, którą interesuje się polski biznesmen, jest amerykańsko-japońskie konsorcjum General Electric Hitachi Nuclear Energy Americas. Dysponuje ono technologią typu BWRX-300, na bazie której budowane będą reaktory wodno-wrzące o mocy 300 MW, z obiegiem naturalnym i pasywnym systemem chłodzenia.

Według informacji „Rzeczpospolitej” możliwą lokalizacją dla pierwszego polskiego minireaktora SWR mógłby być chociażby obszar oświęcimskiego Synthosu, jednego z największych zakładów chemicznych w Polsce i w Europie.

BWRX-300 to ostatni projekt GEH – joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Wiceprezes GEH Jon Ball wyjaśnia, że firma zaprojektowała reaktor w ten sposób, aby koszty energii były konkurencyjne do innych źródeł, takich jak gaz czy OZE.

– Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji – stwierdził właściciel Synthosu Michał Sołowow, cytowany przez GEH.

/energia.rp.pl, rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!