Decyzję o oddaniu strzału miałby podejmować operator robota, który może się znajdować do trzech kilometrów od niego. Równie dobrze Perun może pełnić rolę transportową lub rozpoznawczą. Na razie nie wiadomo jednak, czy autonomiczny robot bojowy, który powstaje w Zakładach Mechanicznych, wejdzie do produkcji.
W Zakładach Mechanicznych Tarnów powstaje pierwszy w Polsce autonomiczny robot bojowy #Perun. Projekt, realizowany wspólnie z konsorcjantami @WAT_edu oraz spółką Stekop, finansowany jest ze środków @NCBR_pl. Nazwa nawiązuje do słowiańskiego boga piorunów⚡️#pgz #zmtarnów #robot pic.twitter.com/4gps9eV5Pe
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) October 30, 2019
Kierownik działu konstrukcji mechanicznych Damian Jarosz wyjaśnia, że nie jest trudno sobie wyobrazić sytuację, w której żołnierze są w potrzasku. Wtedy Perun mógłby im dostarczać amunicję, a także osłaniać lub nawet ewakuować ludzi.
– Roboty takie są projektowane do misji 3 x N, czyli niebezpiecznych, nudnych i niedostępnych dla ludzi – podkreśla Jarosz.
Na dylematy etyczne i moralne, czy nie prowadzi to do wojny robotów Jarosz odpowiada następująco:
– Pytanie czy lepiej, żeby walczyli ludzie i ginęli ludzie, czy maszyny. Moim zdaniem lepiej, żeby ginęła maszyna. Nasz system będzie posiadał zdublowany system bezpieczeństwa. Na pewno nie uchronimy przed decyzją operatora – człowieka, ale możemy ograniczyć przypadkowe oddanie strzału – przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków kierownik działu konstrukcji Zakładów Mechanicznych.
Dyrektor CBR Tadeusz Świętek dodaje, że to bardzo ważny projekt, bo tarnowskie Zakłady Mechaniczne wchodzą dzięki niemu w nowy zakres prac i obszar zainteresowań.
– W niektórych krajach, jak w USA czy w Rosji, cały czas trwają prace. Z posiadanych informacji wiem, że w styczniu Rosjanie wprowadzili do uzbrojenia taki autonomiczny wóz bojowy – mówi.
/Radio Kraków/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!