Wiadomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie pytania o szczepienie dzieci przy przyjmowaniu do żłobka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że pytanie w rekrutacji do żłobka, czy dziecko zostało zaszczepione, nie stanowi dyskryminacji. To nie pierwszy taki wyrok.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, to kolejne orzeczenie potwierdzające, że wymóg, aby dziecko poddane było obowiązkowym szczepieniom ochronnym, jest dopuszczalnym kryterium rekrutacyjnym.

„Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu powołał się przy tym na wcześniejszy wyrok sądu w Olsztynie (sygn. akt II SA/Ol 493/190). Podkreślił przede wszystkim, że takie kryterium nie dyskryminuje” – czytamy.

„Poznański sąd podkreślił też, że w ramach rekrutacji można zbierać informacje o dokonanych szczepieniach. Mieszczą się one bowiem w kategorii »danych o stanie zdrowia dziecka«” – napisano.

Jak podkreśla gazeta, zgodnie zaś z art. 32 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech rodzic ubiegający się o objęcie dziecka opieką w żłobku przedstawia dane o stanie zdrowia dziecka. Przepis ten należy interpretować z uwzględnieniem unijnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

„Zgodnie z nim tego rodzaju dane oznaczają dane osobowe o zdrowiu fizycznym lub psychicznym osoby fizycznej – w tym o korzystaniu z usług opieki zdrowotnej. Takie usługi z pewnością obejmują także szczepienia ochronne” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!