Leśnicy ze szczecineckiego Nadleśnictwa Borne Sulinowo uczestniczyli w pracach na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born. Poszukiwano tunelu ucieczkowego, który wykonali francuscy oficerowie w czasie drugiej wojny światowej.
Prace na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born były prowadzone przez Izbę Muzealną w Bornem Sulinowie oraz grupę pasjonatów z całej Polski. W pracach poszukiwawczych uczestniczyli również leśnicy – inżynier nadzoru Maciej Duda i leśniczy leśnictwa Dudylany Piotr Antczak.
Ich celem było ustalenie trasy wykonanego przez francuskich jeńców tunelu. Poszukiwania wspierała georadarem ekipa Telewizji Polskiej z programu „Było nie minęło…” z redaktorem Adamem Sikorskim, która udokumentowała całe przedsięwzięcie, w listopadzie w TVP Historia wyemituje reportaż z całego wydarzenia.
Dzięki użyciu dwóch nowoczesnych georadarów udało się odnaleźć miejsce, w którym znajdował się barak 35. To właśnie w nim znajdowało się wejście do tunelu. Francuscy jeńcy wojenni rozpoczęli budowę tunelu we wrześniu 1941 r., a ukończyli w marcu 1942 r. Ze wstępnych analiz i ustalonej georadarami trasy przebiegu tunelu wynika, że jego całkowita długość wynosiła ponad 140 m, a głębokość ok. 7 m.
Tunelem – w połowie marca 1942 r. – w ciągu dwóch dni uciekło 17 jeńców z Oflagu II D Gross Born. Trzeciego dnia ucieczki, 17 marca, wychodzący z tunelu oficer porucznik Andre Rabin został czterokrotnie postrzelony przez niemieckich wartowników.
W wyniku odniesionych ciężkich ran Andre Rabin, mimo przeprowadzonej przez polskiego lekarza por. Edmunda Mroczkiewicza operacji, zmarł w szpitalu jenieckim w Czarnem. Nazwisko zastrzelonego francuskiego oficera upamiętniono na pomniku przy drodze wiodącej na teren dawnego Oflagu II D Gross Born.
Jeśli ustalona wstępnie długość tunelu zostanie potwierdzona dodatkowymi pomiarami geodezyjnymi, to będzie to najdłuższy tunel ucieczkowy wykonany przez jeńców w czasie drugiej wojny światowej.
Warto przypomnieć, że uznawany do tej pory za najdłuższy tunel w Stalagu Luft III, który znajdował się w okolicach Żagania, miał długość około 111 m. Historia tunelu ze Stalagu Luft III została szeroko spopularyzowana dzięki amerykańskiemu filmowi „Wielka ucieczka”, w którym główną rolę grał Steve McQueen, a film został nagrodzony Złotym Globem w kategorii najlepszy dramat w 1964 r.
/lasy.gov.pl/
Na zdjęciu: jeńcy z baraku 35 izba 2 Blok 2, którzy przygotowywali ucieczkę z Oflagu II D Gross Born/Zdjęcie ze zbiorów Etienne Jacheet
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!