Dowodzona przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijska Armia Narodowa (LNA) ogłosiła w dniu 13 grudnia, że zniszczyła duży ładunek broni, który został niedawno dostarczony przez Turcję siłom lojalnym wobec Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) w libijskim nadmorskim mieście Misrata.
W oficjalnym oświadczeniu LNA podała, że otrzymała wiarygodne informacje, że duże ilości broni, amunicji, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu wojskowego zostały wysłane do portów morskiego i lotniczego w Misracie.
Według LNA Turcja dostarczyła tę broń i sprzęt siłom Misraty w ramach niedawnej umowy morskiej z GNA.
Podległe Haftarowi Libijskie Siły Powietrzne (LAF) zaatakowały transport broni, a także tureckie drony, które znajdowały się w Akademii Lotniczej w Misracie, a także w innych częściach miasta.
A video showing the seventh strike on the airbase in #Misrata after the #LNA conducted airstrikes tonight notes that our fighters are still in the skies and reports indicate that the full cargo of the Boeing 747 was destroyed With a death toll of +20 including non #Libyan #Turky pic.twitter.com/30Y45z4Ygk
— M.LNA (@MElmalehLNA) December 13, 2019
„Miejsca przechowywania transportu zostało namierzone i zniszczone z dużą dokładnością i powodzeniem, w następstwie nalotów doszło do kolejnych wybuchów, po czym wybuchł pożar w hangarze tureckich dronów… Nasze samoloty bezpiecznie wróciły do swoich baz” – czytamy w oświadczeniu LNA.
Another video showing the #LNA airstrike on the cargo that was carried by the Boeing 747 coming from #Turkey to #Misrata.
Enjoy #Libya pic.twitter.com/QfGOfAdpWZ— M.LNA (@MElmalehLNA) December 14, 2019
Siły Misraty, które są jednymi z największych, przedstawiających sobą najwyższą wartość bojową, gdy chodzi o formacje wspierające GNA, jak dotąd nie skomentowały doniesień LNA.
Przypomnijmy, że 75-letni Chalifa Haftar, były generał armii Kaddafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku tego roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis, pozostający pod kontrolą rządu, na którego czele stoi Faiz Saradż. Wiosenna ofensywa wojsk Haftara została jednak zatrzymana, przy czym istotną rolę w jej powstrzymaniu odegrały wprowadzone do walki tureckie drony uderzeniowe.
12 grudnia dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar w przemówieniu nadawanym przez telewizję Al Arabiya wezwał swoje siły do podjęcia rozstrzygającego natarcia na centrum Trypolisu, dodając, że będzie to „ostateczna bitwa” o stolicę.
„Dzięki naszej armii narodowej odzyskujemy Libię ze szponów terrorystów i zdrajców… Dziś ogłaszamy decydującą bitwę i zbliżamy się do serca stolicy, aby zerwać łańcuchy i uwolnić więźniów” – powiedział Haftar w telewizyjnym przemówieniu dla Libijczyków.
#Tripoli last night #LNA pic.twitter.com/D4jjZvb6a1
— M.LNA (@MElmalehLNA) December 14, 2019
W toczącej się wojnie Turcja konsekwentnie wspiera rząd w Trypolisie (GNA), a Rosja, Egipt i Arabia Saudyjska wspierają armię Chalify Haftara (LNA). 9 grudnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w państwowej tureckiej telewizji TRT, iż Turcja jest gotowa do wysłania swych wojsk do Libii, ale pojawiły się doniesienia, że grecka marynarka wojenna we współpracy z flotą LNA zamierza stanąć na drodze tureckim okrętom; tak przynajmniej twierdzi dowódca floty LNA.
Czytaj też:
Rośnie napięcie we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego
Jeszcze rzućmy okiem, jak przedstawia się sytuacja w rejonie Trypolisu:
/southfront.com/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!