Jak przedstawiono na karnawale Żydów? Figury miały pejsy i duże nosy, usadzono je na workach z pieniędzmi. UNESCO decyzję o wykreśleniu karnawału z listy podjęło w połowie grudnia, pisząc w uzasadnieniu o konieczności szacunku do innych. “Nie chcemy, by UNESCO było utożsamiane z karnawałem” – wskazano, zaznaczając jednocześnie, że celem nie jest odwołanie wydarzenia.
UNESCO wskazało, że przed podjęciem finalnej decyzji, ostrzegało władze miasta kilka razy, że figury na karnawale przedstawiane, mają cechy antysemityzmu. “Pomimo tych ostrzeżeń, władze miasta nie postawiły sprawy jasno, co do tego, jakie figury i w jaki sposób mogą na karnawale być prezentowane” – wskazano w oświadczeniu UNESCO.
W wywiadzie dla AP mer Aalst, Christoph D’Haese skarżył się, że miasto ma dosyć “groteskowych skarg” dotyczących festiwalu oraz stwierdził, że nie jest jego zadaniem kontrolowanie humoru. – Znajdujemy się na niebezpiecznej, śliskiej drodze ku temu, że ludzie będą mogli decydować o tym, z czego można się śmiać – dodał. – Nie jesteśmy antysemitami ani rasistami. Aalst zawsze będzie stolicą parodii i satyry – podkreślił.
Zadowolenie z decyzji o usunięciu festiwalu z listy światowego dziedzictwa UNESCO wyraził szef MSZ Izraela Israel Katz: “Pochwalam słuszną i moralną decyzję usunięcia tego festiwalu z listy. W XXI wieku, kiedy antysemityzm próbuje unosić swą potworną głowę, nie ma miejsca na tolerancję dla tego zjawiska”.
Festiwal odbywa się co roku, trwa trzy dni. O usunięcie festiwalu z listy UNESCO wnioskował rząd Belgii po tym jak otrzymał skargi, że figury na festiwalu to przejaw antysemityzmu.
Czy tak ma to teraz wyglądać? Czy inni będą narzucać Europejczykom jak mają podtrzymywać swoje tradycje?
Źródło: onet.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!