Jak podaje portal wolnemedia.net władze Iranu zamierzają złożyć pozew w sądzie międzynarodowym przeciwko prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za zabójstwo irańskiego generała Ghasema Sulejmaniego. Poinformowała o tym agencja FARS, powołując się na oświadczenie szefa wymiaru sprawiedliwości Seyeda Ebrahima Rayeesiego.
„Ta kwestia bez wątpienia zostanie rozstrzygnięta przez organ praw człowieka we współpracy z ministerstwem spraw zagranicznych i innymi organami” – zapewnił Rayeesi. Jak podkreślił, Irańczycy muszą tak zrobić, aby Trump był głównym podejrzanym.
3 stycznia Pentagon poinformował, że w operacji specjalnej w Iraku zlikwidowano irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Teheran oświadczył, że był to „akt międzynarodowego terroryzmu”.
MSZ Iraku oceniło zabicie generała jako naruszenie suwerenności państwa, które doprowadzi do wzrostu napięcia w całym regionie. W niedzielę parlament kraju zagłosował za rozwiązaniem umowy z międzynarodową koalicją pod wodzą USA oraz wycofaniem obcych wojsk z kraju.
Ponadto Teheran złożył skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku zabójstwem Sulejmaniego. Iran wyraził też protest z powodu gróźb Trumpa dotyczących przeprowadzenia ataków na obiekty wojskowe. Prezydent Hasan Rouhani oświadczył, że po zabiciu generała Korpusu Straży Rewolucji Islamskiej USA weszły na niebezpieczną dla Bliskiego Wschodu drogę.
Tymczasem irański poseł wyjaśnił, dlaczego w ukraiński samolot pasażerski trafił pocisk. „Zanim samolot wystartował, obrona powietrzna została poinformowana o tym raz lub dwa razy. Jednak nie było pełnej koordynacji z nowym systemem obrony powietrznej, który został zainstalowany tej nocy w pobliżu międzynarodowego lotniska im. Chomeiniego. Błąd był tego rezultatem” – powiedział w poniedziałek wiceprzewodniczący komisji ds. budownictwa miejskiego irańskiego parlamentu Abu Alfazl Mousavi Beyuki.
Ukraiński Boeing 737-800 rozbił się wkrótce po tym, jak w środę rano wyleciał z lotniska w Teheranie do Kijowa. Zginęło 176 osób: 167 pasażerów z Iranu, Ukrainy, Kanady, Niemiec, Szwecji i Afganistanu oraz dziewięciu członków załogi.
A to ciekawe.
Źródło: wolnemedia.net
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!