Po trzech latach Wikipedia jest znów dostępna w Turcji – donosi Bloomberg.
Turecka agencja rządowa odpowiedzialna za technologie internetowe zniosła blokadę Wikipedii po stwierdzeniu Trybunału Konstytucyjnego, że jej utrzymanie godzić będzie w wolność słowa.
Szczegółowe wyjaśnienie orzeczenia sądu zostało opublikowane w środę. Jedni użytkownicy mogą mieć przywrócony dostęp szybciej od innych, zależy to od dostawców usług internetowych.
Turcja zablokowała w 2017 roku w całym kraju dostęp do Wikipedii. Tureckie media podały, że władze wystosowały wcześniej wobec Wikipedii ultimatum – jeśli nie zostaną usunięte wpisy dokonane przez użytkowników „wspierających terroryzm”, strona zostanie zablokowana. Nałożona blokada była konsekwencją braku odpowiedzi serwisu na żądanie władz.
Artykuły opublikowane w anglo- i niemieckojęzycznej wersji Wikipedii o Turcji i tureckim prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie zawierały m.in. krytyczną ocenę ustaw antyterrorystycznych wprowadzonych w tym kraju oraz przyjętej w referendum reformy konstytucyjnej. Informowano także o naciskach wywieranych przez władze na media i opozycję.
Turcja blokowała w przeszłości takie serwisy jak Twitter, Facebook czy YouTube, a także wiele antyrządowych stron internetowych. Połowa zgłoszeń dotyczących usunięcia treści na Twitterze pochodzi właśnie z Turcji.
Co o tym myślicie?
Źródło: kresy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!