Wiadomości

Senat głosami opozycji odrzucił nowelę ustaw sądowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Za odrzuceniem głosowało 51 senatorów, przeciw było 48, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowela wróci do Sejmu.

Wcześniej dwie senackie komisje – ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji – podczas kilkuminutowego posiedzenia przed godz. 14.30 w piątek podtrzymały wniosek o odrzucenie nowelizacji ustaw sądowych. W głosowaniu większość senatorów była za odrzuceniem projektu. Teraz nowela wróci do Sejmu, który może zmienić decyzję Senatu. Na to wskazuje arytmetyka – większość w Sejmie ma Zjednoczona Prawica. Jeśli Sejm odrzuci uchwałę izby wyższej, projekt trafi na biurko prezydenta.

– Nowelizacja ustaw sądowych ratuje Polskę przed wielkim chaosem, destabilizacją i anarchią (…) Ta dyskusja pokazała, że pilne uchwalenie tej ustawy jest niezbędne, a jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to gwarantuję, że konsekwentnie będziemy zmieniać polskie sądownictwo. (…) Jeszcze wiele lat przed nami, wiele ważnych ustaw – mówił dziś w Senacie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Wiceszef MS w wystąpieniu podkreślił, że ustawa ta reguluje tylko tę część funkcjonowania sędziów, która dotyczy uprawnień sędziego do podważania statusu innych sędziów: – To jest odebranie sędziom prawa, które sobie uzurpują do decydowania, czy w Polsce rządzi konstytucja i demokracja, czy sędzia rejonowy.

Nowelę pod koniec ubiegłego roku przyjął Sejm. Rozszerza ona odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN. Jednak w noweli chodzi przede wszystkim o niepodważanie statusu sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!