Wiadomości

Erdogan: Turcja planuje wydobywać ropę na wodach wokół Somalii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował dziś, że Somalia zaproponowała Turcji prowadzenie wierceń na wodach okalających ten kraj celem poszukiwania i wydobywania ropy naftowej.

„Otrzymaliśmy propozycję z Somalii. Powiedzieli, że Somalia ma ropę naftową w morzach i że tak jak w Libii, moglibyśmy wykonać tam to samo” – powiedział Erdogan dziennikarzom w samolocie prezydenckim, powracając w niedzielę ze szczytu w Berlinie, gdzie mocarstwa światowe omawiały sytuację w Libii.

Erdogan dodał, że Ankara zamierza skorzystać z zaproszenia. „Poczyniliśmy już pewne kroki. Jest to dla nas korzystne” – powiedział prezydent Turcji.

Według firmy Seismic Geo, zajmującej się przetwarzaniem danych sejsmicznych, istnieje duży potencjał do poszukiwania węglowodorów u wybrzeży Somalii. W ubiegłym tygodniu kraj ten uchwalił nowe prawo naftowe, aby przyciągnąć zagraniczne inwestycje w sektorze energetycznym, przy czym liczy na takich gigantów jak ExxonMobil i Shell.

Abdiraszid Mohamed Ahmed, somalijski minister odpowiedzialny za ropę naftową i zasoby mineralne, ogłosił w październiku zeszłego roku, że kraj otwiera 15 bloków dla firm naftowych, by te ubiegały się o koncesje na poszukiwanie i wydobycie.

Turcja i Somalia w ciągu ostatniej dekadzie mocno zacieśniły współpracę, przy czym dotyczy to zwłaszcza wymiany handlowej oraz współpracy wojskowej. Ankara doskonale zdaje sobie sprawę z korzyści gospodarczych i politycznych, jakie można osiągnąć w Rogu Afryki.

Tureckie inwestycje w Somalii szacowane są na ok. 100 milionów dolarów, a wartość wymiany handlowej to 250 milionów dolarów rocznie. Turcja zbudowała bazę wojskową w stolicy Somalii, gdzie stacjonują tureccy żołnierze i gdzie szkoleni są przez nich żołnierze somalijscy. Międzynarodowe lotnisko Mogadiszu i port morski są obsługiwane przez firmy tureckie.

Czytaj też:

Tak zmieniła się liczba ludności w krajach postsowieckich w ciągu trzydziestu lat

/middleeasteye.net/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!