Kielce ponownie będą gospodarzem międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich – European Rover Challenge (ERC). To największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne. Szósta edycja ERC odbędzie się na Politechnice Świętokrzyskiej, która jest współorganizatorem wydarzenia.
Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i zarazem główny pomysłodawca ERC podczas konferencji zorganizowanej w PŚk, zapowiedział, że w tym roku impreza odbędzie się w dniach 11-13 września. Rejestracja zespołów do pierwszego etapu zawodów rusza 27 stycznia. “Wprowadzone zostaną nowe kategorie nagród. Będziemy promować profesjonalne i nietypowe konstrukcje łazików. Pojawi się nagroda dla najlepszego debiutującego zespołu oraz najlepszych drużyn spoza Polski i Unii Europejskiej” – dodał.
Zapowiedział, że konkurencje będą bardziej wymagające. “Musimy podnosić poprzeczkę. W tym roku będziemy kładli duży nacisk na autonomię robotów, czyli możliwość sterowania łazikami bez pomocy kamer nawigujących. W konkurencji +Science+, pojawią się dodatkowe wymagania dotyczące badania próbek gleby zbieranych przez łaziki” – mówił Wilczyński.
Zmieni się także wygląd i kształt toru, ale podobnie jak w poprzednim roku będzie on przypominał powierzchnię Marsa. “Tor będziemy tworzyć przy współpracy z geologiem planetarnym. Planujemy wybrać fragment Marsa i w skali mikro odtworzyć go na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej” – powiedział.
Współorganizatorami wydarzenia są między innymi samorządy Kielc i województwa świętokrzyskiego oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna “Starachowice”. Renata Janik, wicemarszałek województwa stwierdziła, że zawody stają się marką regionalną, gdzie spotyka się nauka i biznes.
“Z uwagi na promocję regionu, zawody mają ogromne znaczenie. Wierzymy, że tegoroczna edycja będzie się cieszyła dużą popularnością, a o Politechnice Świętokrzyskiej będzie jeszcze głośniej” – mówiła Janik.
We współpracę przy organizacji imprezy ma się także włączyć Europejska Agencja Kosmiczna. Udział w ubiegłorocznej edycji ERC wzięło 28 zespołów z 13 krajów świata. Imprezę odwiedziło ponad 25 tys. gości z całej Polski. Wśród uczestników byli także przedstawiciele największych agencji kosmicznych między innymi wiceszef NASA.
Nauka w Polsce – PAP
Autor: Wiktor Dziarmaga
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!