Wiadomości

3 tys. lat po śmierci egipski kapłan i skryba Nesyamun ponownie przemówił

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

3 tys. lat po śmierci egipski kapłan i skryba Nesyamun ponownie przemówił. Brytyjscy naukowcy zeskanowali odpowiednie części jego mumii i wydrukowali w 3D górne drogi oddechowe, dzięki czemu udało się wygenerować głos starożytnego Egipcjanina.

Nesyamun żył pod panowaniem faraona Ramzesa XI, władcy starożytnego Egiptu w latach 1103–1070 p.n.e. Jako kapłan z Teb, by wykonywać swoje obowiązki, które obejmowały m. in. śpiew musiał mieć donośny głos. O to, żeby go odzyskał, zadbali naukowcy w ramach projektu Voices from the Past rozpoczętego w 2013 r.

Prof. David Howard z Royal Holloway, University of London oraz prof. John Schofield, Joann Fletcher i dr Stephen Buckley z Uniwersytetu w Yorku pożyczyli mumię z Muzeum Miejskiego w Leeds i wykonali jej tomografię komputerową. Badanie miało pokazać, w jakim stanie zachowały się tkanki miękkie krtani i gardła. Okazało się, że język był zasuszony, a podniebienia miękkiego brakowało.

Na podstawie zdjęć dokonano pomiarów i odtworzono trójwymiarowy układ narządów mowy. Do wygenerowania głosu użyczo VTO (od ang. Vocal Tract Organ), urządzenia stworzonego z myślą o osobach, które straciły głos w wyniku wypadku lub po operacji usunięcia nowotworu krtani.

– Nesyamun chciał być słyszany w życiu po życiu. Zostało to zapisane na jego trumnie i było elementem jego systemu wierzeń. W ten sposób sprawiliśmy, że jego życzenie się ziściło – wyjaśniła Fletcher w rozmowie z BBC.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!