Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl Prawo i Sprawiedliwość nie ukrywa, iż nieraz wzoruje się na przedwojennej sanacji. Już wtedy, niedługo przed wojną powołano Obóz Zjednoczenia Narodowego (OZN) jako nową organizację piłsudczyków. Wobec presji ze strony prawicy obóz władzy poczuł się zobowiązany do przesunięcia na prawo i współpracy z chętnymi do tego środowiskami narodowymi.
W trakcie formowania OZN działacze sanacyjni nawiązali kontakty z niektórymi odłamami Narodowej Demokracji. Z powodu wyraźnie nacjonalistycznego charakteru OZN uzyskał poparcie środowisk m.in. Obozu Narodowo-Radykalnego. Czy takim pomysłem jest obecnie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego?
Jego powstanie jeszcze w lutym zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Stanie na jego czele były senator PiS i historyk prof. Jan Żaryn, w przezłości m.in. redaktor naczelny pisma kombatantów NSZ „Szaniec Chrobrego”.
– Głównym celem Instytutu są studia nad dziedzictwem narodowym, nad różnymi przedstawicielami, nad historią szeroko pojętego ruchu narodowego, czy ruchu konserwatywno-narodowego z innymi odłamami także chrześcijańsko-demokratycznymi. To jest ten fragment polskiego dziedzictwa politycznego, intelektualnego, społecznego, które w naszym rozumieniu wymaga zaopiekowania przez państwo polskie w postaci instytucji o charakterze edukacyjno-naukowo-popularyzatorskim – powiedział wczoraj wicepremier Gliński.
Instytut, który właśnie powstaje, będzie się zajmował realizacją polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa polskiej myśli politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli konserwatywnej, chrześcijańsko-demokratycznej i narodowej. Jego celem będzie również tworzenie podstaw naukowych dla rozwoju wiedzy o historii i dziedzictwie polskiej myśli politycznej oraz jej dalsze upowszechnianie.
Swoje zadania Instytut ma realizować m.in. poprzez prowadzenie działalności wydawniczej i badawczej, organizowanie wystaw, konferencji, a także realizację programów edukacyjnych czy stypendialnych. Instytut będzie też współpracował z innymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, w tym polonijnymi, oraz organizacjami pozarządowymi.
To godne pochwały.
Źródło: dzienniknarodowy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!