Być może kilka metrów od komory grobowej faraona Tutanchamona w egipskiej Dolinie Królów znajduje się nieznany tunel – wynika z informacji zamieszczonych w „Nature”. Zdaniem części badaczy może on prowadzić do miejsca spoczynku królowej Nefertiti.
„Nature” dotarło do nieopublikowanego raportu z badań wykonanych w grobowcu Tutanchamona z wykorzystaniem georadaru. Wyniki zostały przedstawione w lutym Najwyższej Radzie ds. Starożytności Egiptu, ale ich nie upubliczniono.
Domniemania dotyczące nieznanych komór w grobowcu Tutanchamona rozpoczęły się w 2015 roku. Wówczas brytyjski egiptolog Nicholas Reeves opublikował teorię, według której za północną oraz zachodnią ścianą grobowca Tutanchamona mogą się znajdować ukryte przejścia do komory grobowej królowej Nefertiti – była ona małżonką ojca Tutanchamona, czyli faraona Amenhotepa IV (Echnatona).
„Nature” ujawniło wyniki analizy georadarowej otoczenia grobowca Tutanchamona. Szefem zespołu, który wykonał badania był archeolog, były minister starożytności Egiptu Mamdouh Eldamaty. Z raportu ma wynikać, że do tej pory nieznana pusta przestrzeń, przypominająca korytarz, znajduje się zaledwie kilka metrów od komory grobowej Tutanchamona, na tym samym poziomie. Jej wysokość to ok. 2 m, a długość – ok. 10 m. Nie ma jednak pewności, że jest ona związany z grobowcem Tutanchamona – może być też częścią niezależnego grobowca. Zdaniem części badaczy domniemany korytarz może prowadzić do grobowca Nefertiti.
Cytowany przez „Nature” były minister starożytności Egiptu dr Zahi Hawass stwierdził, że do tej pory nie udało się dokonać żadnego odkrycia w Egipcie z wykorzystaniem georadaru. Naukowiec również szuka grobowca Nefertiti, jednak robi to w inny sposób. W 2019 r. prowadził wykopaliska nieco na północ od grobowca Tutanchamona, ale nie przyniosły one żadnych rezultatów.
Do tej pory kilka różnych zespołów naukowych wykonało badania georadarowe wewnątrz słynnego grobowca. W 2016 r. japoński naukowiec Hirokatsu Watanabe stwierdził, że “niemal na pewno znajdują się jeszcze dwie nieodkryte komory”. Natomiast zespół amerykański w swoim badaniu georadarowym wykluczył taką możliwość. Z kolei w 2018 r. Ministerstwo Starożytności Egiptu zaprezentowało wyniki analiz włoskiego zespołu. Szef ekspedycji dr Francesco Porcelli stwierdził, że “z bardzo dużym prawdopodobieństwem” hipotezę na temat ukrytych pomieszczeń czy korytarzy w grobowcu słynnego faraona należy odrzucić.
Tebańska Dolina Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu była miejscem pochówków przez około pół tysiąca lat, od ok. 1540 r. p.n.e. Większość znajdujących się tam grobowców została splądrowana jeszcze w starożytności i nietknięte komory grobowe są rzadkością. Dlatego sensacją stało się w listopadzie 1922 roku odkrycie dokonane przez Howarda Cartera i jego chlebodawcy, lorda Carnarvona. W grobowcu Tutanchamona znaleźli oni ponad 5 tys. przedmiotów sprzed 3300 lat, z których część wykonano ze złota.
Tutanchamon wstąpił na tron około roku 1333 p.n.e. jako mniej więcej 10-letni chłopiec. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e.
Nauka w Polsce – PAP
autor: Szymon Zdziebłowski
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!