Podczas uroczystości w Oświęcimiu w dniu 27 stycznia pani Barbara Wojnarowska-Gautier, była więźniarka obozu i ofiara eksperymentów osławionego dr Mengele, została potraktowana w sposób, który wywołał w niej oburzenie. Opowiedziała o tym w telewizji wrealu24, na co kierownictwo Muzeum KL Auschwitz-Birkenau zareagowało gwałtownym atakiem. 5 marca Komitet, któremu przewodzi pani Barbara, otrzymał informację, iż zostaje wykluczony z grona organizatorów obchodów rocznicy pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz.
„Jako członkowie Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca wyrażamy swoje oburzenie działaniami Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, które trudno odebrać inaczej niż próbę zdyskredytowania w oczach władz i obywateli naszej przewodniczącej, byłej więźniarki obozu, ofiary eksperymentów osławionego dr Mengele – Pani Barbary Wojnarowskiej-Gautier, nr obozowy 83638. Wykorzystanie wypowiedzianych, pod wpływem emocji i przeżytych doświadczeń, słów w taki sposób, że zniekształcony został cały sens wypowiedzi, jest niedopuszczalne, a publiczny lincz na byłej więźniarce Auschwitz, który na tej podstawie organizują pracownicy państwowej instytucji uważamy za akt nie tylko haniebny, godny najwyższego potępienia, ale i bardzo groźny w swych konsekwencjach” – czytamy w proteście, pod którym podpisali się członkowie Komitetu.
„Jeśli bowiem coś takiego – wyłącznie za wyrażenie niewygodnej opinii – spotyka byłych więźniów, to do jakiej niegodziwości może się posunąć kierownictwo Muzeum w stosunku do innych krytyków?” – pytają.
„Metody działań Muzeum od dłuższego czasu wzbudzają nasz niepokój. Pozwy do sądu za jakąkolwiek krytykę działań dyrektora Piotra Cywińskiego, publiczne oskarżenia o kłamstwa przy braku możliwości dialogu, a teraz organizacja publicznego ataku na byłą więźniarkę, domagającą się równego i sprawiedliwego traktowania. Ten stan rzeczy wymaga interwencji osób sprawujących nadzór nad Muzeum Auschwitz, szczególnym miejscem naszej pamięci” – możemy przeczytać dalej.
Członkowie Komitetu, reprezentującego byłych więźniów oraz członków ich rodzin, oczekują „zdecydowanego stanowiska władz w sprawie udziału w organizacji i obchodach 80. rocznicy pierwszego transportu tych środowisk i organizacji społecznych, które przystąpiły do Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca”.
Więcej
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!