Wiadomości

4 tysiące żołnierzy WOT spędzi te Święta na służbie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Świąteczna przerwa nie oznacza wstrzymania działań pomocowych prowadzonych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i podchorążych Akademii Wojskowych. Żołnierze nadal będą wspierać placówki medyczne, magazyny Agencji Rezerw Materiałowych, policjantów oraz osoby starsze i przebywające w kwarantannie. Każdego dnia świąt w bezpośrednie wsparcie zaangażowanych będzie ponad 4 tys. żołnierzy. Cała formacja nadal pozostaje w 24-godzinnej gotowości do działania.

Składając świąteczne życzenia swoim podwładnym dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej powiedział, że tegoroczne Święta będą wyjątkowe i nie każdy z żołnierzy WOT zasiądzie do wspólnego stołu z rodziną, ponieważ służbowe obowiązki dla wielu żołnierzy będą ważniejsze niż radosne świętowanie. – W ostatnich tygodniach to poczucie odpowiedzialności za społeczność, której służycie stało się dla Was najwyższym nakazem. Jestem dumny z Waszego zaangażowania i poświęcenia. Bardzo dziękuję wszystkim Żołnierzom i Pracownikom za bezwzględną gotowość i ciężką pracę, dzięki której motto: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” nabrało tak pełnego i szlachetnego wymiaru kontynuował gen. dyw. Wiesław Kukuła.

W czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierani przez podchorążych Akademii Wojskowych będą kontynuować swoje działania w ramach operacji „Odporna Wiosna”. W ramach piętnastu brygad obrony terytorialnej na terenie wszystkich województw zaangażowanych w bezpośrednie działania będzie ponad 4 tys. żołnierzy. W porównaniu z okresem przedświątecznym zaangażowanie będzie mniejsze, z uwagi na zmniejszone zapotrzebowania wsparcia jakie złożyli na ten okres przedstawiciele szczebla samorządowego i wojewódzkiego oraz organizacje pomocowe.

W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny żołnierze WOT i podchorążowie będą kontynuować wsparcie szpitali i placówek medycznych. W poniedziałek, po jednodniowej przerwie, do pracy wrócą zespoły wymazowe, które w coraz większym stopniu wspierają stacje sanitarno – epidemiologiczne. Żołnierze WOT w czasie świąt będą też wspierać policjantów w patrolach prewencyjnych oraz z monitoringu kwarantanny. Całodobowo czynna pozostaje infolinia wsparcia psychologicznego (numer: 800-100-102). Terytorialsi będą też utrzymywać stały kontakt z kombatantami i osobami starszymi pozostając w stałej gotowości do pomocy. Bardzo ważnym zadaniem, które będzie kontynuowane w czasie Świąt Wielkanocnych będzie wsparcie trzech magazynów Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie, Strzałkowie i Lublińcu.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym w zdecydowanej większości żołnierze – ochotnicy wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę blisko 25 tys. żołnierzy. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Dlatego na czas walki z epidemią koronawirusa Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!