Jak poinformował Gaz-System, we Francji i Niemczech rozpoczął się wytop stali i produkcja blach na potrzeby Baltic Pipe. Gazociąg ma być gotowy za dwa lata.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami 36-calowe rury (około 900 mm średnicy) zostaną wyprodukowane przez spółkę Europipe w zakładzie w Mülheim an der Ruhr. Firma Mülheim Pipecoatings (spółka zależna Europipe), wykona zewnętrzną powłokę i wewnętrzną okładzinę rur. Surowiec do produkcji rur zostanie dostarczony do Europipe przez jego akcjonariuszy, grupę Salzgitter i Dillinger Hüttenwerke AG.
Według wcześniejszych informacji w sumie do budowy Baltic Pipe zostanie wykonanych około 23 tys. rur. Każda z nich będzie miała długość 12,1 m.
Wartość umowy nie została podana. Jednak cały koszt gazociągu szacowany jest na około 500 mln euro. Z tego około 60 proc. pokryje Unia Europejska.
Projekt Baltic Pipe składa się z 5 komponentów. Pierwszy to gazociąg na dnie Morza Północnego
pomiędzy norweskim a duńskim systemem przesyłowym gazu. Drugim elementem jest rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego, trzecim – rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii. Kolejnym tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii. Czwarty element to gazociąg podmorski pomiędzy duńskim a polskim systemem przesyłowym gazu. Inwestycję zamyka rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce.
Niedawno wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę dla lądowego odcinka gazociągu od pierwszego suchego spawu do zespołu zaporowego Niechorze-Pogorzelica. Oznacza to że Gaz-System jest w posiadaniu kompletu decyzji dla gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym.
Gazociąg ma rocznie przesyłać do 10 mld m3 gazu z Norwegii. Pozwoli to na całkowite uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji.
Co wy na to?
Źródło: wnp.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!