Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, od 30 marca 2020 r. realizowano badania zakładowe (wstępne) prototypu Przeciwlotniczego Systemu Rakietowo-Artyleryjskiego (PSR-A) PILICA. Ich celem było potwierdzenie gotowości do rozpoczęcia badań zdawczo-odbiorczych przed pierwszą dostawą systemu do Sił Zbrojnych RP.
Tegoroczne zgrupowanie poligonowe to ostatni etap weryfikacyjny, polegający na sprawdzeniu wszystkich wymaganych funkcjonalności i współpracy docelowego ukompletowania systemu na poligonie przed wejściem PSR-A PILICA w fazę Badań Zdawczo-Odbiorczych i rozpoczęciem dostaw do jednostek wojskowych. Poprzednia edycja zgrupowania, w listopadzie ub. r., potwierdziła właściwą integrację poszczególnych elementów wchodzących w skład systemu VSHORAD.
– Trwający stan epidemii nie pozostaje bez wpływu na standardowy tryb pracy. Dlatego zgrupowanie w Ustce odbyło się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i w mniejszym gronie niż to było planowane. Formuła, w jakiej realizowany jest program PILICA to dobry przykład współpracy na linii przemysł-zamawiający-gestor, którego efektem jest stworzenie rozwiązania, w pełni odpowiadającego potrzebom Sił Zbrojnych RP. Jestem przekonany, że ten sprzęt doskonale spełni swoją funkcję – powiedział Andrzej Kensbok, prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
Wszyscy uczestnicy zgrupowania poligonowego Pilica, przed przystąpieniem do udziału przeszli testy na koronawirusa oraz wyposażeni zostali w indywidualne środki bezpieczeństwa epidemicznego. Wzorowa współpraca z przedstawicielami Sił Zbrojnych oraz właściwa organizacja pracy pozwoliła na spełnienie wszystkich zalecanych przez służby sanitarne i państwowe przepisów bezpieczeństwa związanych z obecnym zagrożeniem epidemicznym.
Podczas 2-tygodniowych badań wstępnych prototypu PSR-A PILICA na CPSP w Ustce sprawdzano działanie poszczególnych komponentów systemu przy prowadzeniu ognia przez jednostkę ogniową do zróżnicowanych imitatorów celów powietrznych. Wykonywano również strzelania szybkostrzelności praktycznej, do poruszającego się obiektu (imitator transportera opancerzonego) oraz strzelania rakietowe z użyciem rakiety szkolno-działającej GROM.
– Jesteśmy przekonani, że po wprowadzeniu zaleceń, będziemy gotowi do zgłoszenia gotowości do badań zdawczo-odbiorczych, a co ważniejsze do realizacji dostaw jeszcze w tym roku. Szybkostrzelność, celność, zasięg to oczywiście jedna strona medalu, ale dla nas równie ważne jest potwierdzenie sprawnego działania całego zintegrowanego systemu, co badaliśmy podczas trwającego zgrupowania poligonowego – powiedział Hubert Stępniewicz, członek Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A
Podczas zgrupowania sprawdzano również śledzenie celów rzeczywistych, z wykorzystaniem Su-22, głównie w zakresie możliwości kierowania, śledzenia i podtrzymania śledzenia dla różnych trajektorii lotu i prędkości oraz sprawdzenia możliwości zwalczania tego typu platform lotniczych przy użyciu kanału rakietowego.
Badania wstępne prowadzono w konfiguracji: stanowisko dowodzenia, dwie jednostki ogniowe oraz z wykorzystaniem po raz pierwszy docelowej w systemie PILICA stacji radiolokacyjnej SRL-97 z ciągnikami artyleryjskimi i wozem amunicyjnym. Jedna z jednostek ogniowych została posadowiona na ciągniku artyleryjskim, bezpośrednio z którego prowadzono ogień.
Jesteśmy gotowowi do rozpoczęcia badań zdawczo-odbiorczych przed pierwszą dostawą systemu PSR-A #Pilica do Sił Zbrojnych RP #pgz #pitradwar #pco #zmtarnów #polskiprzemysł #Pilica ➡️ https://t.co/UjYGB9MZxf pic.twitter.com/YajpnSjZCc
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) April 15, 2020
Wykonawcą Przeciwlotniczego Systemu Rakietowo-Artyleryjskiego PILICA jest Konsorcjum PGZ-PILICA, które tworzą spółki GK PGZ: PGZ S.A., PIT-RADWAR S.A., PCO S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów, będące integratorem systemu. Udział w zgrupowaniu brali także przedstawiciele Zamawiającego (Inspektoratu Uzbrojenia).
W najbliższych latach do polskiej armii trafić ma 6 systemów PILICA. W skład jednego systemu wchodzi: 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowisko dowodzenia, stacja radiolokacyjna, 2 pojazdy transportowe oraz 2 pojazdy amunicyjne. W skład każdej jednostki ogniowej systemu PILICA wchodzą 2 armaty kalibru 23 mm oraz 2 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych GROM/PIORUN. Każdy z zestawów posiada własną głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz dalmierzem laserowym. Taka konfiguracja daje systemowi PILICA możliwość prowadzenia działań autonomicznych, ale również operowania w ramach zintegrowanej, wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej, jako systemu bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD). Rozwiązania zaimplementowane w systemie PILICA mogą zostać wykorzystane także w innych systemach obrony przeciwlotniczej.
Wisła, Narew, Poprad, Pilica, czyli jaka przyszłość obrony przeciwlotniczej?
/pgzsa.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!