Jak informuje portal pch24.pl Stolica Apostolska podziękowała za przekazany przez Pekin sprzęt do walki z COVID-19. Natomiast podarunek w postaci 280 tys. maseczek medycznych z Tajwanu – w przeciwieństwie do komunistycznego reżimu – do dzisiaj nie doczekał się komentarza.
W oświadczeniu z 9 kwietnia rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni podziękował chińskim organizacjom; Stowarzyszeniu Czerwonego Krzyża oraz Fundacji Hebei Jinde za dostawę środków medycznych do Apteki Watykańskiej. Pomoc potrzebną w zwalczaniu COVID-19 określił jako „wyraz solidarności narodu chińskiego i wspólnot katolickich wobec osób zaangażowanych zarówno w zapobieganie trwającej pandemii, jak i ulgę tym, którzy zostali przez nią dotknięci”.
„Stolica Apostolska docenia hojny gest i wyraża wdzięczność biskupom, katolickim instytucjom i wszystkim pozostałym chińskim obywatelom za tę humanitarną inicjatywę” – podkreślił. Zapewnił też o wdzięczności i pamięci w papieskich modlitwach.
Pomocy Stolicy Apostolskiej udzielił również Tajwan, który jako jeden z nielicznych krajów skutecznie powstrzymał u siebie pandemię koronawirusa. 14 kwietnia ambasada Tajwanu przy Stolicy Apostolskiej wydała oświadczenie, w którym poinformowała o przekazaniu dodatkowych 280 tys. masek medycznych dla Watykanu, włoskich biskupów, szpitali i różnych instytucji religijnych w tym kraju.
„Jest to znak bliskości z papieżem Franciszkiem i narodem włoskim, ale także pomoc włoskiemu kościołowi, który jest bardzo zaangażowany w towarzyszenie chorym i najbardziej potrzebującym, cierpiącym na koronawirusa”- powiedział tajwański ambasador przy Stolicy Apostolskiej Matthew Lee. Maseczki trafiły również do Apteki Watykańskiej, trzech rzymskich szpitali oraz instytucji religijnych prowadzących swoją działalność w północnych Włoszech.
Tajwan poradził sobie z opanowaniem obecnej pandemii dzięki doświadczeniu z 2003 r., podczas pierwszej epidemii koronawirusa typu SARS. Zdaniem Lee, zatrzymanie rozprzestrzeniania choroby COVID-19 stało się możliwe dzięki „szybkiej reakcji rządu, robieniu możliwie jak największej liczby testów oraz obowiązkowym noszeniu maseczek”. Rząd w Tajpeju nie dał też wiary informacjom komunistów i WHO ze stycznia 2020 r. o nieprzechodzeniu wirusa pomiędzy ludźmi. Dzięki temu, terytorium leżące jedynie kilkaset kilometrów od chińskich brzegów odnotowało dotychczas jedynie 422 przypadki zakażenia i sześć ofiar śmiertelnych.
Watykan do dzisiaj nie wystosował oficjalnych podziękowań w stronę rządu w Tajpeju, mimo tego, że pozostaje jedynym europejskim krajem posiadającym kontakt dyplomatyczny z wyspą. Jak pisze Elise Ann Allen z portalu Crux Now „Od dawna wiadomo, że Watykan za pontyfikatu papieża Franciszka desperacko pragnie połączenia formalnych więzi dyplomatycznych z Chinami, a jego tajne porozumienie z Chinami w sprawie mianowania biskupów z roku 2018 było przez wielu interpretowane jako krok w tym kierunku”.
„Biorąc pod uwagę trwające w ostatnich latach zaloty Watykanu z Chinami kontynentalnymi, Tajwan – prosząc o publiczne uznanie – prawdopodobnie nie wstrząśnie tą łodzią, ale cisza Watykanu w kontekście przesłanej pomocy nie pozostanie bez echa” – zauważa. Dodaje, że milczenie w politycznych kwestiach o znaczeniu strategicznym przemawia bardziej niż najdonioślejsze słowa.
Co się dzieje?
Źródło: pch24.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!