„Upamiętniamy dzisiaj dzień, który przed 80 laty stał się synonimem końca człowieczeństwa dla przywiezionych tu polskich więźniów politycznych z Tarnowa” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w przesłaniu na 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz. Film z wystąpieniem ministra został zamieszczony w mediach społecznościowych.
80 lat temu, 14 czerwca 1940 roku, do obozu w Auschwitz dotarł pierwszy transport więźniów. Wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że do Auschwitz przybyło wtedy 728 Polaków.
„Zostali wysadzeni z wagonów na rampie przy budynku polskiego monopolu tytoniowego i tam zakwaterowani, na słomie, w dusznym pomieszczeniu. Oznaczeni symbolem czerwonego trójkąta, otrzymali numery od 31 do 758. Od razu usłyszeli, że tu w Auschwitz mają prawo żyć nie dłużej niż trzy miesiące, księża już tyko miesiąc, a Żydzi – dwa tygodnie” – powiedział prof. Piotr Gliński.
Z okazji rocznicy tamtych wydarzeń, szef resortu kultury zapowiedział otwarcie nowej wystawy polskiej w bloku 15. Minister dodał, że obecnie trwają zaawansowane prace, aby ekspozycja była gotowa w ciągu najbliższych trzech lat.
„Będzie to wielowymiarowa i nowoczesna prezentacja, tak ważna dla szerzenia wiedzy i kontynuacji pamięci, a także dla rodzin polskich ofiar, które nadal noszą w sobie traumę swoich przodków” – wskazał wicepremier.
Prof. Piotr Gliński zwrócił również uwagę, że „to Polacy stanowili większość ofiar w pierwszym okresie działania tej fabryki śmierci. I to Polacy już wiedzieli, że trzeba stawić opór rozwijającej się machinie zagłady. Ci, którym udało się uciec, włączyli się licznie w walkę konspiracyjną. Inni organizowali ruch oporu wewnątrz”.
Wśród nich był między innymi rotmistrz Witold Pilecki. Minister przypomniał, że rotmistrz przybył do obozu 22 września 1940 roku jako Tomasz Serafiński, numer obozowy 4859, z misją rozpoznania sytuacji i zorganizowania struktur ruchu oporu. Wśród organizacji działających w Auschwitz minister wymienił Tajny Związek Organizacji Wojskowych, struktury Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Związek Walki Zbrojnej, założony przez podpułkownika Kazimierza Rawicza.
Wśród pierwszych więźniów Auschwitz przywiezionych z więzienia w Tarnowie byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Według najnowszych ustaleń, z 728 więźniów wojnę przeżyło 325, a los 111 jest nieznany.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!