Jak zawiadamia portal nczas.com politycy prawicy i lewicy są podzieleni w sprawie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Czy z okazji 65-lecia jego powstania należy go zburzyć?
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie obchodzi 65-lecie oddania do użytku. „Dar narodu radzieckiego” od lat budzi kontrowersje wśród polityków.
Zarówno politycy Konfederacji jak i Koalicji Obywatelskiej chcą jego wyburzenia. Poseł Grzegorz Braun już w 2015 roku próbował zablokować obchody 60. rocznicy oddania Pałacu do użytku.
Z kolei europoseł Radosław Sikorski chce Pałac Kultury zrównać z ziemią.
Zdaniem byłego szefa MSZ w miejscu Pałacu Kultury powinien powstać Park Centralny – na wzór tego z Nowego Jorku.
Zakusy te ukrócają jednak władze spółki zarządzającej Pałacem Kultury. Budynek jest bowiem atrakcją turystyczną i przynosi duże wpływy do budżetu.
Ponadto mieszczą się w nim siedziby wielu instytucji – np. Polskiej Akademii Nauk. W Pałacu Kultury są też teatry, muzea, basen i inne atrakcje.
Ponadto obrońcy „Pałacu Stalina” wskazują, że Pałac Kultury w Warszawie, w przeciwieństwie do tych w Moskwie czy Rydze, powstał na bazie polskich planów. Chodzi o Wieżę Niepodległości, której budowę zaprzepaściła II wojna światowa.
Projekt Wieży Niepodległości stworzył architekt Juliusz Nagórski. 200-metrowy wieżowiec miał powstać jednak nie w centrum Warszawy, a przy rondzie Waszyngtona.
Makieta Wieży Niepodległości została zaprezentowana na wystawie „Warszawa przyszłości” w Muzeum Narodowym w 1936 roku. Budynek wyglądałby dokładnie tak, jak później Pałac Kultury, jednak architekci tego drugiego nigdy nie przyznali się skąd brali wzór.
A Wy jak uważacie?
Źródło: nczas.com
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!