Polskie władze tworzą antyliberalną alternatywę wobec społeczeństwa otwartego stając się wzorem dla wszystkich wstecznych sił w UE – czytamy w komentarzu zamieszczonym w internetowym „Die Welt”. Publicysta dziennika, pisząc o Polsce, nie stroni od barwnych metafor.
„Czy kupilibyście Państwo mięso u rzeźnika, który uporczywie odmawia poddania się kontroli higienicznej?” – pisze w swojej opinii Philipp Fritz na stronie internetowej „Die Welt”.
„Należy wyobrazić sobie Unię Europejską jako cech rzeźników, w którym dwóch uczestników głośno przeciwko takiej kontroli protestuje. Polska i Węgry nie chcą połączenia rozdziału funduszy z budżetu UE z przestrzeganiem zasad praworządności. Radość premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana po przypominających maraton negocjacjach na szczycie w Brukseli jest jak dotychczas najbardziej rzucającym się w oczy przejawem zdemaskowania się w związku z deficytem praworządności” – czytamy dalej w artykule.
Jeśli korespondent @welt jest zasmucony to wypada się jedynie cieszyć https://t.co/U2rkzQN82J
— Cezary „Trotyl” Gmyz #AnnoDomini2020 (@cezarygmyz) July 24, 2020
Publicysta niemieckiego dziennika podkreśla, Unii nie udało się zwiększyć presji na rząd Mateusza Morawieckiego w kwestii przestrzeganiem zasady praworządności, w związku z tym „rząd może więc nadal pracować nad antyliberalną alternatywą wobec społeczeństwa otwartego”. Rolę Polski Fritz porównuje z autokratycznymi państwami azjatyckimi.
Podkreśla, że porozumienie zawarte na szczycie w Brukseli nie precyzuje jednoznaczne powiązania budżetu z praworządnością, w związku z tym, w jego opinii, istniej obawa, że Polska i Węgry nie będą kontynuować swoją politykę jeśli chodzi o media i sądy w tych krajach.
Fritz uważa, że porozumienie przywódców państw UE, to „rozczarowujące świadectwo” dla Wspólnoty. „Orban i Morawiecki wielokrotnie ośmieszali UE. Przede wszystkim polski rząd potrafi po mistrzowsku ogrywać Komisję” – ocenia komentator.
Swoją drogą to przyrównanie przez @phil_ipp_fritz Unii Europejskiej do cechu rzeźników – brawurowe
— Cezary „Trotyl” Gmyz #AnnoDomini2020 (@cezarygmyz) July 24, 2020
/dorzeczy.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!