W 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie odbyło się uroczyste pożegnanie grupy 16 żołnierzy, którzy w USA przejdą szkolenie w ramach programu Wisła – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ).
„W 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie odbyło się uroczyste pożegnanie grupy 16 żołnierzy udających się na kurs Allied Patriot Air Defense Operator organizowany w Air Defense Artillery School, Fort Sill w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej” – poinformowano w piątek na profilu DGRSZ na Twitterze.
W 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie odbyło się uroczyste pożegnanie grupy 1⃣6⃣ żołnierzy udających się na kurs ALLIED PATRIOT AIR DEFENSE OPERATOR organizowany w Air Defense Artillery School, Fort Sill w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej pic.twitter.com/8tNZAlDjTD
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) July 31, 2020
Wcześniej resort obrony informował w mediach społecznościowych, że będzie to pierwsze szkolenie w ramach programu Wisła zorganizowane dla polskich żołnierzy.
„Żołnierze z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej już wkrótce rozpoczną kurs Allied Patriot Air Defense Operator organizowany w Air Defense Artillery School w USA. To pierwsze tego typu szkolenie realizowane w ramach Programu Wisła” – poinformował resort obrony na swoim profilu na Twitterze.
Żołnierze z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej 🇵🇱 już wkrótce rozpoczną kurs ALLIED PATRIOT AIR DEFENSE OPERATOR organizowany w Air Defense Artillery School w USA. 🇺🇸
To pierwsze tego typu szkolenie realizowane w ramach Programu #WISŁA. pic.twitter.com/VRXmcJcfiN— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) July 30, 2020
W ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w 2018 r. podpisano umowę na pierwszą fazę; w której Polska ma otrzymać 16 wyrzutni Patriot i ponad 200 pocisków, zestawy mają być zintegrowane z systemem zarządzania polem walki. Dostawa obu baterii systemu Patriot planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.
Czytaj też:
Wisła, Narew, Poprad, Pilica, czyli jaka przyszłość obrony przeciwlotniczej?
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!