Wiadomości

Nowe zasady przyznawania Oscarów, czyli obłęd politycznej poprawności

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przynajmniej 30 proc. „kobiet, mniejszości rasowych, osób LGBTQ+, osób z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną”, wśród aktorów pierwszoplanowych przynajmniej jeden z mniejszości, fabuła związana z jedną z tych grup, zróżnicowana ekipa filmowa – to cała lista nowych zasad dotyczące kryteriów, które film będzie musiał spełnić, aby walczyć o Oscara w kategorii najlepszy film – informuje portal wPoltyce.pl.

Nowe zasady dotyczyć będą filmów, które będą ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii najlepszy film. Zmiany będą stopniowo wprowadzane już od 2022 roku, a całkowicie wejdą w życie przy okazji 96. Ceremonii Oscarowej w 2024 roku. Aby otrzymać nominację, film będzie musiał spełnić dwa z czterech warunków.

Według nowych wytycznych, przynajmniej jeden z aktorów pierwszoplanowych albo istotnych aktorów drugoplanowych musi reprezentować mniejszość etniczną lub rasową (Azjaci, Latynosi, Czarnoskórzy, Rdzenni Amerykanie, Afrykańczycy, Arabowie i inne grupy mniejszościowe).

Kolejny punkt, który muszą spełnić filmy dotyczy ogólnej obsady – przynajmniej 30 proc. drugoplanowych i epizodycznych aktorów musi reprezentować co najmniej dwie spośród grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

Kryteria dotyczą również głównego wątku fabularnego. On także musi być związany z jedną z grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

Specjalne wytyczne dotyczą też składu ekipy filmowej. Wynika z nich, że osoby LGBTQ+, niepełnosprawne czy z mniejszości rasowych i etnicznych mają kierować działami zajmującymi się castingiem, muzyką, kostiumami, reżyserią, montażem, fryzurami, charakteryzacją, produkcją, scenografią, zdjęciami, scenariuszem i efektami specjalnymi. Z kolei co najmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinny reprezentować mniejszość rasową lub etniczną, a cała ekipa filmowa powinna w co najmniej 30 proc. składać się z kobiet, osób LGBT, mniejszości rasowych i etnicznych oraz osób niepełnosprawnych.

Według nowych wytycznych dystrybutorzy i studia mają obowiązek mieć stały program staży dla osób z mniejszości. Duże firmy są zobowiązane do organizacji praktyk w różnych działach, z kolei małe studia maja obowiązek mieć co najmniej dwie osoby na płatnych stażach.

Specjalny program szkoleń i rozwoju ma dotyczyć także ekip filmowych, a konkretnie osób reprezentujących mniejszości.

Zmiany dotkną także działy promocji i marketingu. Producenci lub studia muszą mieć w zespołach na stanowiskach kierowniczych reprezentantów mniejszości.

Filmy, które nie będą spełniały dwóch z powyższych kryteriów nie będą brane pod uwagę przez komisję.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!