Jak wynika z doniesień medialnych, Rosja podczas spotkań ze stroną turecką w Ankarze miała zgodzić się na wycofanie oddziałów rosyjskich z Syrty, pod warunkiem pozostawienia ich w bazie lotniczej Gardabiye (na południe od Syrty) oraz powołania bezstronnej „policji”.
Ürdün merkezli Hafter’e yakın 218News’in diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre Rusya, Ankara’da Türk tarafıyla gerçekleştirilen görüşmelerde Gardabiye Hava Üssünde varlık bulundurma ve tarafsız “polis gücü” oluşturulması şartıyla Sirte’den çekilmeyi kabul etti.
— Turkish Market (@kamerknc) September 16, 2020
Przypomnijmy: wiosną bieżącego roku wspierane przez Turcję siły Rządu Porozumienia Narodowego, kontrolujące już tylko skrawki terytorium kraju, z większą częścią Trypolisu oraz z Misratą, podjęły ofensywę, której efektem było przejęcie kontroli nad znaczną częścią zachodniej Libii.
Po zwycięskich bitwach w rejonie Al-Watiya i o Trypolis formacje protureckie ruszyły w kierunku libijskiego portowego miasta Syrta, jednakże próba zdobycia go „z marszu” nie powiodła się i w rezultacie pod koniec pierwszej dekady czerwca front stanął.
Rosjanie oraz inne grupy najemników wspierających dowodzoną przez feldmarszałka Cahlifę Haftara Libijską Armię Narodową (LNA) zajęły w ostatnich dniach czerwca pola naftowe w południowo-zachodniej Libii, uniemożliwiając wydobycie tam ropy naftowej.
Rosjanie zajęli pole naftowe El-Szarara w południowo-zachodniej Libii
Rosjanie tymczasem wciąż przerzucali do Libii coraz to nowe siły, istotnie wzmacniając swoją obecność w tym kraju. Wśród jednostek sprzętu przerzuconego do tego kraju miały być także systemy przeciwlotnicze S-300. Ale i Turcy nie próżnowali, kierując coraz to więcej żołnierzy oraz jednostek sprzętu wojskowego do tego kraju. 12 czerwca pojawiły się doniesienia, że tureckie siły zbrojne podjęły przygotowania do utworzenia dwóch stałych baz wojskowych w Libii.
W szczególności rozpoczęto prace związane z porządkowaniem bazy lotniczej Al-Watiya i usuwaniem z niej min i pułapek. W lipcu pojawiły się tam tureckie systemy przeciwlotnicze i radiolokacyjne, a także systemy łączności i walki elektronicznej.
Już wcześniej pojawiły się doniesienia, że samoloty bojowe mają zostać rozmieszczone zarówno w bazie Al-Watiya, jak i w Misracie. Ta druga baza ma również służyć tureckiej marynarce wojennej.
21 sierpnia stojący na czele mającego siedzibę w Trypolisie Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) Fajiz as-Sarradż oraz przewodniczący rezydującego w Tobruku parlamentu libijskiego Akila Salih wydali oświadczenia w sprawie wstrzymania ognia, przy czym obszar Syrta – Al-Dżufra miał zostać przekształcony w strefę zdemilitaryzowaną i zabezpieczony przez policję. Nadto w marcu przyszłego roku miałyby się odbyć wybory prezydenckie i parlamentarne celem wyłonienia nowych władz kraju.
Zawieszenie broni w Libii, Syrta i Al-Dżufra strefą zdemilitaryzowaną
Ale dowodzący Libijską Armią Narodową (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar odrzucił zawieszenie broni, oświadczając, że nie zamierza się doń stosować. Podczas briefingu prasowego jego rzecznik, Ahmed Al-Mismari, powiedział, że formacje LNA są gotowe odpowiedzieć na każdą próbę ataku na ich pozycje w rejonie nadmorskiego miasta Syrta oraz położonej dalej w głąb lądu Al-Dżufry.
Stojący na czele Libijskiej Armii Narodowej feldmarszałek Chalifa Haftar odrzuca zawieszenie broni
W sobotę ambasada USA w Libii poinformowała, że feldmarszałek Chalifa Haftar, stojący na czele Libijskiej Armii Narodowej (LNA) przekazał rządowi USA swoje osobiste zobowiązanie do ponownego otwarcia pól naftowych i portów,jednakże nic takiego się nie stało. Przypomnijmy, że rosyjscy najemnicy, wagnerowcy, a także inni mieli wycofać się z pól naftowych El-Szarara i El-Fil, obsadzanych przez nich w drugiej połowie czerwca br.
حفتر تعهد لأمريكا بفتح النفط في موعد اقصاها اليوم السبت
https://t.co/VSQwBqE91C— قناة ليبيا الأحرار (@libyaalahrartv) September 12, 2020
Z kolei jak poinformował wczoraj Bloombarg, szef Rady Prezydenckiej libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) Fajiz As-Sarradż planuje wkrótce ogłosić swoją dymisję, przy czym ma w dalszym ciągu nadzorować negocjacje dotyczące powołania nowego rządu, co ma się stać w Genewie w przyszłym miesiącu.
Bloomberg, powołując się na dwóch urzędników, którzy mieli udzielić mu informacji pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia poufnych rozmów, twierdzi, że ogłaszając swoją rezygnację, As-Sarradż nie będzie poddawany tak dużej presji, przygotowując klimat do rozmów w Genewie.
„Strony rywalizujące zostaną poproszone o uzgodnienie nowej struktury rady prezydenckiej, która zjednoczy walczące administracje kraju i zaplanuje wybory” – miał dowiedzieć się Bloomberg, który dodał, że ruch ten powinien zostać przyjęty z zadowoleniem przez regionalnych popleczników Haftara, w tym Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, ułatwiając jednocześnie rozmowy o zjednoczeniu Libii.
Podkreślmy, że wydarzeń tych nie można rozpatrywać od sporu Turcji z Grecją i Cyprem oraz Francją, które liczą na poparcie całej Unii Europejskiej. W najbliższych dniach UE ma debatować nad nałożeniem sankcji na Turcję, przy czym dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że „Cypr i Grecja, nasze państwa członkowskie, zawsze mogą liczyć na europejską solidarność, by chronić swoje uzasadnione suwerenne prawa”.
Wydaje się więc, że pomimo przerwania przez Turcję misji statku „Oruç Reis” nie złagodziło napięcia…
Statek badawczy „Oruç Reis” zakończył poszukiwanie gazu na spornych wodach i udał się do portu
Wojciech Kempa
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!