Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej udostępniło na twitterze kartę ewidencyjną Jamesa Bonda, który 18 lutego 1964 roku rozpoczął pracę w ambasadzie Zjednoczonego Królestwa w Warszawie. Oficjalnie był zatrudniony jako sekretarz-archiwista attachatu wojskowego, ale jak się wkrótce okazało nieprzypadkowo został wzięty pod lupę kontrwywiadu PRL.
James Bond przyjechał do Polski 18 lutego 1964 r. Jego oficjalne stanowisko to sekretarz-archiwista attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej. Przybycie słynnego agenta nie uszło uwadze funkcjonariuszy Departamentu II (kontrwywiadu) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Założono sprawę operacyjnej obserwacji o kryptonimie „Samek” i poddano go ścisłej inwigilacji. Ustalono, że Bond był rozmowny, lecz bardzo ostrożny i „interesował się niewiastami”. Kontaktów z obywatelami polskimi – nie stwierdzono. W październiku i listopadzie 1964 r. wyjeżdżał z dwoma pracownikami attachatu do województw białostockiego i olsztyńskiego aby „penetrować obiekty wojskowe”.
Agent 007 najwyraźniej zorientował się, że został zdemaskowany i – uznawszy, że nie ma szans na zdobycie cennych informacji – 21 stycznia 1965 r. opuścił terytorium PRL. Po jego pobycie pozostały karty ewidencyjne i szczątkowe dokumenty dotyczące sprawy operacyjnej obserwacji.
📢 Nazywam się Bond … James Bond 😎ℹ️ Przeglądając zgromadzone w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej archiwalia można…
Opublikowany przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Poniedziałek, 21 września 2020
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!