Europa Gospodarka Polska Wiadomości

Czesi chcą budowy szlaków wodnych połączonych z Odrą i Bałtykiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal money.pl czeski rząd dał zielone światło dla rozpoczęcia gigantycznej inwestycji łączącej czeskie szlaki wodne z największymi rzekami w tym z Odrą i jej ujściem w Bałtyku.

Polska może mieć udział w planowanej inwestycji wodnej – pisze portal next.gazeta.pl. Czesi mówią o niej od lat, bowiem pomysły połączenia kanałem trzech rzek pojawiły się jeszcze w latach 90., ale nigdy nie powstał żaden szczegółowy projekt takiej inwestycji.

Teraz jednak, jak poinformował na Twitterze czeski minister transportu oraz przemysłu i infrastruktury Karel Havliczek, zrobili duży krok na przód.

“Znaczący krok do umocnienia transportowego, gospodarczego, energetycznego, wodnego i rekreacyjnego regionu morawsko-śląskiego. Międzynarodowy projekt przygotowania żeglowności Odry na odcinku Koźle – Ostrawa dostał właśnie zielone światło dla rządu” – napisał Havliczek.

Chodzi o szeroki na 40 m i głęboki na 5 m kanał wodny, który miałby połączyć drogą wodną Czechy z Polską. To pierwszy etap. Miałby prowadzić od Ostrawy do granicy z Polską.

Na kanale zbudowane mają zostać mosty – dokładnie 8 oraz 2 śluzy i port w Svinowie – wylicza portal.

Po naszej stronie granicy kanał miałby dotrzeć do Koźla, gdzie rzeka Kłodnica wpada do Odry. Koszt? Czesi swoją inwestycję wyliczyli na 0,5 mld euro, a polskiej na 1 mld euro.

Docelowo system wodny miąłby połączyć Czechy z Odrą i Bałtykiem z jednej strony, oraz z Dunajem i Morzem Czarnym z drugiej.

Ekolodzy już grzmią na alarm, przekonując, że ten pomysł jest nie tylko zbyt kosztowny, ale też będzie katastrofą ekologiczną i hydrologiczną.

“Gdyby była nagroda za najbardziej bezsensowny projekt, ten kanał byłby gorącym kandydatem, a krytyka ekspertów i opinii publicznej jest dość oczywista. Ekonomiczne i ekologiczne samobójstwo, korytarz zniszczyłby pozostałości stosunkowo naturalnych ekosystemów i miałby negatywny wpływ na krajobraz i reżim wodny” – napisał na Twitterze Greenpeace.

Czu Polska wykaże zainteresowanie tą inwestycją?

Źródło: money.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!