Już ponad 11 tys. lat temu, zaraz po zakończeniu ostatniego zlodowacenia, istniało kilka linii ewolucyjnych psów – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
Międzynarodowy zespół naukowców pochodzących z kilkunastu krajów przeprowadził szeroko zakrojone badania genetyczne, z których wynika, że już ponad 11 tys. lat temu istniało kilka linii ewolucyjnych psów.
Naukowcy zsekwencjonowali prehistoryczne DNA, pobrane od 27 psów pochodzących z zamierzchłych czasów. Niektóre z nich żyły nawet 11 tys. lat temu na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu i Syberii.
Zdaniem badaczy, zaraz po zakończeniu zlodowacenia, a jeszcze przed udomowieniem jakichkolwiek innych zwierząt, psy towarzyszyły ludziom. Już wtedy wyodrębnionych było co najmniej pięć linii ewolucyjnych tych czworonogów.
Różnorodność psów, która obserwowana jest obecnie, wywodzi się jeszcze z czasów, kiedy nie istniało rolnictwo, a ludzie prowadzili zbieracko-łowiecki tryb życia.
„Niektóre różnice wśród psów, które dostrzegamy, kiedy patrzymy na psy spacerujące dzisiaj po ulicach, wywodzą się jeszcze z epoki lodowcowej. Zanim się zakończyła, psy były już rozpowszechnione na półkuli północnej” – opisuje kierownik grupy badawczej, Pontus Skoglund z Francis Crick Institute (W. Brytania).
Więcej tutaj.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!