Wiadomości

Wielka Brytania rozważa budowę kosmicznych elektrowni słonecznych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brytyjski rząd zlecił zbadanie możliwości budowy orbitalnych elektrowni słonecznych, które przesyłałyby na Ziemię prąd w postaci fal radiowych wysokiej częstotliwości. Pierwsze tego typu elektrownie mogłyby powstać do 2050 roku.

Już słynny pisarz science-fiction Isaac Asimov na początku lat 40-tych ubiegłego wieku wspominał o orbitalnej elektrowni słonecznej. Tymczasem w produkcji paneli słonecznych oraz kosmicznych lotach dokonuje się szybki postęp. Dramatycznie spadają m.in. koszty lotów na orbitę, co w ogromnej mierze jest zasługą prywatnych przedsiębiorstw. Fantastyka może więc stać się kolejny raz rzeczywistością.

Wielka Brytania zamierza zbadać wykonalność projektu podobnego do pomysłu Asimova w przewidywalnej przyszłości. „Kosmiczne elektrownie słoneczne mogą wydawać się pomysłem rodem ze świata science-fiction, ale mogą być przełomowym źródłem energii dla Wielkiej Brytanii oraz reszty świata” – powiedziała minister ds. nauki Amanda Solloway.

„Pionierskie, wspierane przez rząd badanie pomoże rzucić światło na możliwości budowy elektrowni słonecznej w kosmosie. Jeśli takie przedsięwzięcie by się udało, odegrałoby ważną rolę w ograniczeniu naszych emisji i realizacji ambitnych celów Wielkiej Brytanii dotyczących polityki klimatycznej” – dodała.

Kosmos stwarza bowiem unikalne warunki. „W przestrzeni Słońce nigdy nie zachodzi, więc kosmiczna elektrownia mogłaby dostarczać odnawialną energię w dowolne miejsce na Ziemi, w dzień i w nocy, w czasie deszczu i dobrej pogody. To pomysł znany już od dekad, ale zawsze wydawał się być oddalony o kolejne dekady” – zwrócił uwagę Graham Turnock, dyrektor generalny United Kingdom Space Agency.

Kierownictwo nad badaniem przejmie firma doradcza Frazer-Nash Consultancy. Analiza obejmie stronę techniczna i ekonomiczną.

Jednym z największych wyzwań będzie naturalnie budowa masywnych satelitów ze słonecznymi panelami.

Eksperci zwracają uwagę, że ze względu na zmiany klimatyczne kolejne fundusze przeznaczane są na nowe podejścia walki z ociepleniem. Odnawialne źródła energii to jeden z najważniejszych elementów tych wysiłków. Tymczasem już w 2019 roku w Wielkiej Brytanii więcej energii powstawało więcej ze źródeł ekologicznych i w elektrowniach jądrowych, niż w instalacjach zużywających węgiel czy gaz. Kraj stał się dzięki temu liderem w redukcji emisji CO2 wśród dużych rozwiniętych państw.

Więcej informacji na stronie:

https://www.gov.uk/government/news/uk-government-commissions-space-solar-power-stations-research

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!