Wczoraj do Koszalina dostarczone zostały ostatnie sztuki Popradów z tegorocznej serii dostaw. Na wyposażenie Sił Zbrojnych RP zgodnie z umową na ten rok trafiły wszystkie 24 sztuki. Poprady są m. in. w 15. Pułku Przeciwlotniczym i jednostkach Żelaznej Dywizji – poinformował na twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
Wczoraj do Koszalina dostarczone zostały ostatnie sztuki Popradów z tegorocznej serii dostaw. Na wyposażenie Sił Zbrojnych RP zgodnie z umową na ten rok trafiły wszystkie 24 sztuki. Poprady są m. in. w 15. Pułku Przeciwlotniczym i jednostkach @Zelazna_Dywizja. pic.twitter.com/P7XouQdoVN
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) November 27, 2020
SPZR Poprad to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach.
Uzbrojenie zestawu stanowią 4 przeciwlotnicze rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom (lub jej zmodernizowane wersje Piorun), których producentem jest MESKO S.A. Rakiety umieszczone zostały na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, którego producentem jest AMZ-Kutno S.A.
Dostawy SPZR Poprad rozpoczęły się w roku 2018, w którym to przekazano wojsku pierwsze 14 egzemplarzy. W 2019 roku dostarczono 22 zestawy, a w 2020 roku – 24 zestawy (w tym 2 szt. z partii wdrożeniowej). Zakończenie dostaw powinno nastąpić w przyszłym roku przekazaniem ostatnich 19 egzemplarzy.
Jak dotąd, w SPZR Poprad zostały wyposażone następujące jednostki:
– 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy,
– 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy,
– 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy,
– 21. dywizjon artylerii przeciwlotniczej z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich,
– dywizjon przeciwlotniczy z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej,
– dywizjon przeciwlotniczy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej,
– dywizjon przeciwlotniczy z 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej,
– Centrum Szkolenia Sił Powietrznych z Koszalina.
Każda z ww. jednostek powinna posiadać obecnie na stanie 9 zestawów. Wyjątki stanowią: dywizjon przeciwlotniczy z 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, który jak na razie otrzymał tylko 3 egzemplarze (dostawy pozostałych 6 egz. zaplanowano w 2021 roku), oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych z Koszalina, któremu prawdopodobnie przekazano jak dotąd 3 zestawy.
Polecamy artykuł sprzed roku:
Wisła, Narew, Poprad, Pilica, czyli jaka przyszłość obrony przeciwlotniczej?
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!