Wiadomości

„Suddeutsche Zeitung”: „Kto chce odzyskać suwerenność, musi opuścić UE”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Groźba weta, którą posłużyły się Polska i Węgry, zachęca do naśladowania. Kto chce odzyskać suwerenność, musi opuścić Unię Europejską – twierdzi emerytowany profesor prawa międzynarodowego i europejskiego Christoph Vedder. W artykule dla niemieckiego „Suddeutsche Zeitung” ekspert krytycznie ocenia zawarty na niedawnym szczycie UE kompromis ws. praworządności.

Profesor Uniwersytetu w Augsburgu, którego artykuł cytuje dw.com, ocenia wynegocjowany kompromis jako „wyższą szkołę dyplomacji” w stylu Angeli Merkel.

Krytykuje jednak postawę europejskich liderów, bo mechanizm praworządności w ustalonym kształcie dotyczy tylko oszustwa i korupcji przy wykorzystaniu unijnych pieniędzy, a w dodatku – zacznie działać z opóźnieniem.

Prawnik przyznaje, że obowiązujące w UE traktaty przewidują tylko jeden mechanizm sankcji – artykuł 7. Traktatu o UE, którego procedura została wszczęta dotąd wobec Polski i Węgier.

„Polska i Węgry lekceważą wartości Unii w sposób ciężki i stały. To odwracanie się od wartości UE w stronę autorytarnej demokracji. Niezawisłe sądownictwo, które jest filarem praworządności, wolność mediów, gwarantujących przejrzystość, wolność słowa i nauki są systematycznie podkopywane. Odpowiednie wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE są systematycznie lekceważone. Dlatego należy wszczynać postępowania z artykułu 7 – nie potrzeba do tego jednomyślności – i prowadzić je aż do pozbawienia prawa głosu na końcu drogi” – argumentuje Vedder.

Postuluje też, by pozbawić Polskę i Węgry prawa do głosowanie nie tylko we własnej sprawie, ale także wzajemnie – bo oba kraje nie mogły się wzajemnie zabezpieczać (do wprowadzenia sankcji potrzebna jest bowiem jednomyślność Rady Europejskiej).

„Kto chce odzyskać suwerenność, co jest politycznie uzasadnionym życzeniem musi opuścić UE – w przypadku brexitu przeprowadzono to wzorcowo – albo może do niej nie przystępować czy nie zabiegać o przyjęcie” – twierdzi niemiecki prawnik. Vedder dodaje, że Unia nie może godzić się na paraliż działań Wspólnoty poprzez grożenie wetem.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!