Wiadomości

Zmarł ostatni z twórców pierwszej radzieckiej bomby atomowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmarł ostatni z uczestników prac nad pierwszą radziecką bombą atomową, fizyk teoretyk Izaak Chałatnikow. Naukowiec miał 101 lat.

Izaak Chałatnikov urodził się 17 października 1919 roku w Jekaterynosławiu (Dniepropietrowsk). W 1941 r. ukończył wydział fizyki Państwowego Uniwersytetu w Dniepropietrowsku, uzyskując dyplom z fizyki teoretycznej. Jeszcze gdy był studentem fizyk zwrócił na siebie uwagę fizyka Lwa Landaua zwrócił na siebie uwagę, który zaproponował mu, by został jego asystentem.

W czasie wojny Chałatnikow został wysłany do Moskwy, gdzie ukończył kurs w jednej z akademii wojskowych, a następnie służył w moskiewskim pułku obrony powietrznej. W 1944 roku Chałatnikow wstąpił do szkoły podyplomowej w Instytucie Problemów Fizycznych Akademii Nauk ZSRR, a w 1946 roku rozpoczął karierę naukową jako młodszy pracownik naukowy.

Brał udział w radzieckim projekcie atomowym – w grupie naukowców kierowanej przez Landaua zajmował się obliczaniem procesów zachodzących w ciągu milionowych części sekundy podczas eksplozji ładunku atomowego. Chodziło o bezpośrednie wyliczenie mocy bomby atomowej. Pierwszy radziecki ładunek atomowy został pomyślnie przetestowany 29 sierpnia 1949 r. W 1952 roku Chałatnikow otrzymał Nagrodę Stalina drugiego stopnia.

Następnie Chałatnikow wziął udział w pracach nad pierwszym radzieckim ładunkiem termojądrowym.

„Obliczenia dla bomby wodorowej okazały się zadaniem wielokrotnie trudniejszym od atomowej. A to, że udało nam się rozwiązać ten problem „ręcznie”, jest oczywiście cudem” – napisał naukowiec.

Według niego rzeczywiście nastąpiła rewolucja w metodach obliczeniowych rozwiązywania problemów matematycznych. Pierwszy radziecki ładunek termojądrowy został pomyślnie przetestowany 12 sierpnia 1953 r.

Od 1965 do 1992 roku Chałatnikow kierował Instytutem Fizyki Teoretycznej im. LD Landaua Akademii Nauk ZSRR, a następnie był jego honorowym dyrektorem. Przez wiele lat uczył w MIPT.

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!