Jak informuje portal kresy.pl biuro naukowe Pentagonu zainwestuje w nowe technologie, które mogą umożliwić produkcję w kosmosie i na powierzchni Księżyca.
W tym celu Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych (Defense Advanced Research Projects Agency) uruchamia program rozwoju nowatorskich metod produkcji orbitalnej i księżycowej (Novel Orbital and Moon Manufacturing, Materials and Mass-efficient Design, czyli NOM4D).
„Wizją NOM4D jest opracowanie podstawowych materiałów, procesów i projektów niezbędnych do realizacji produkcji w kosmosie dużych, precyzyjnych i odpornych systemów Departamentu Obrony” – przekazał Bill Carter, kierownik programu w biurze nauk o obronności DARPA w komunikacie prasowym.
Agencja podała, że DARPA uruchamia program w odpowiedzi na naturalne ograniczenia towarzyszące wystrzeliwaniu rakiet z Ziemi. Mimo dużego postępu technologicznego branży wyrzutni rakiet wciąż nawet największe rakiety mają ograniczenia dotyczące masy i objętości. DARPA chce rozwiązać ten problem przez umieszczanie mniejszych elementów konstrukcji na orbicie wraz z licznymi wyrzutniami i następne montowanie ich w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem także materiałów z księżyca.
„Zbadamy wyjątkowe zalety produkcji na orbicie przy użyciu zaawansowanych materiałów sprowadzanych z Ziemi” – powiedział Carter. „Duże konstrukcje, takie jak anteny i panele słoneczne, mogą być znacznie bardziej wydajne pod względem wagi i potencjalnie znacznie bardziej precyzyjne. Zbadamy również unikalne cechy zasobów pozyskanych z powierzchni Księżyca, które będą miały zastosowanie w przyszłych misjach obronnych”.
Produkcja w kosmosie mogłaby również zapewnić większą elastyczność w projektowaniu systemów kosmicznych. Obecnie większość satelitów jest projektowana tak, aby były jak najmniejsze, aby można je było zintegrować z rakietami i wystrzelić w przestrzeń za ich pomocą. Montując poszczególne systemy w przestrzeni można je projektować bez tych ograniczeń.
Science fiction czy naturalna kolej rzeczy?
Źródło: kresy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!