Składająca się z pięciu uli pasieka powstanie wiosną na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjatywa nosząca nazwę Beeblioteka UniLodz realizowana jest w ramach obchodzonego w ubiegłym roku 75-lecia uczelni oraz dobrych eko praktyk.
“Uniwersytet Łódzki staje się coraz bardziej +zielony+. To jeden z naszych priorytetów. Kampus to nie tylko miejsce nauki i pracy, ale również część terenu miejskiego, który powinien jak najlepiej współpracować z naturą, również dla naszego dobra. Już teraz zapraszam na otwarcie naszej pierwszej uniwersyteckiej pasieki” – zapowiedziała rektor uczelni prof. Elżbieta Żądzińska.
Pasieka powstanie na dachu popularnej BUŁ-y, czyli biblioteki uczelni. W lutym uniwersytet podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej. W jej ramach na początku kwietnia na dachu zostanie zainstalowanych pięć uli. Montaż pszczelich domów poprzedzą gruntowne porządki oraz specjalne zaadaptowanie przestrzeni.
Ule zasiedlone zostaną z kolei na przełomie kwietnia i maja, gdy na dworze zrobi się dostatecznie ciepło. Od tamtego momentu – jak zaznaczyła uczelnia – będą pod ścisłą opieką profesjonalnych pszczelarzy. Latem, w jednym ulu, pszczela rodzina może rozrosnąć się nawet do 80 tys. owadów.
“Jak przekonują pszczelarze, pszczoły nie są agresywne. Aby chciały nas zaatakować, same muszą czuć się zagrożone, więc dopóki nie przeszkadzamy im w ich pracy, możemy czuć się spokojni” – wyjaśniła Beata Gamrowska z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.
Miejskie ule mają się przyczynić do popularyzowania wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa wśród społeczności akademickiej i mieszkańców Łodzi. Za sprawą Beeblioteki możliwe będzie też uświadamianie, jak ogromne znaczenie mają te owady dla człowieka. Wskazano, że pszczoły zapylają miejskie rośliny, co umożliwia wydawanie nasion i owoców, które z kolei pozwalają na podtrzymywanie populacji pszczół.
“Zielone okolice biblioteki to idealne miejsce dla uli – szczególnie istotne jest w tym przypadku sąsiedztwo Parku im. Jana Matejki oraz okolicznych skwerów kampusu uniwersyteckiego” – zaznaczono.
Dodatkową korzyścią z hodowli mają być z miodobrania, które będą konfekcjonowane w zależności od potrzeb. Miejski miód, ze względu na bardzo różnorodne rośliny, ma wyjątkowy smak i kolor.
Pasieka UŁ powstanie w ramach dobrych eko praktyk oraz obchodzonego w ubiegłym roku 75-lecia uczelni. Wówczas nie udało się zrealizować tej inicjatywy ze względu na sytuację epidemiczną.
Nauka w Polsce – PAP
autor: Bartłomiej Pawlak
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!