– Średnia dzienna zakażeń z ostatnich siedmiu dni przekroczyła poziom 14 tys. To o ponad 27 proc. więcej, niż tydzień temu. Wtedy wynosiła ona 11 tys. Ten trend wzrostowy jest trendem trwałym – mówił dziś na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Nidzielski.
Minister @MZ_GOV_PL @a_niedzielski w #KPRM: Dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków, to dynamika pow. 30%. pic.twitter.com/jpQ1GBgTmy
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 11, 2021
– Mamy do czynienia cały czas z dynamicznym rozwojem pandemii i trwałym trendem, który przekłada się na przyspieszające obłożenie łózek w szpitalach. W tym tygodniu przyrost obłożenia łóżek to ponad 2,5 tys., tydzień temu było to 2 tys – stwierdził minister zdrowia.
– Infrastruktura szpitalna przeznaczona do walki z COVID-19, obejmująca szpitale przekształcone i szpitale tymczasowe, jest zajęta w blisko 70 proc. W przypadku łóżek respiratorowych ten parametr jest jeszcze wyższy – relacjonował Adam Niedzielski.
– Nie widzimy żadnych sygnałów spowolnienia, zmniejszenia zainteresowania pacjentów tymi testami – zauważył szef resortu zdrowia.
– W tym tygodniu do lekarzy POZ zgłosiło się ponad 150 tys. pacjentów, którzy mieli objawy, albo diagnozowali u siebie ryzyko zachorowania na COVID-19. Te 150 tys. oznacza też wzrost o blisko 1/3 w stosunku do ostatniego tygodnia – dodał.
– Sytuacja w skali całego kraju jest trudna, ale również zróżnicowana, jeśli chodzi o regiony. W skali całego kraju średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców kształtuje się na poziomie 37 średnio w ciągu ostatnich 7 dni – zauważył minister zdrowia.
– Nadal najtrudniejsza sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców 60. Drugim w kolejności województwem jest pomorskie, które od soboty będzie objęte tymi samymi regulacjami co warmińsko-mazurskie – mówił Niedzielski.
– Kolejne województwa, ze średnią zachorowań na 100 tys. mieszkańców powyżej 40, to mazowieckie (47) i lubuskie (trochę poniżej 47). Od poniedziałku zostaną tam wprowadzone analogiczne rozwiązania jak w województwie warmińsko-mazurskim. – przekazał Niedzielski.
❗️ Zaostrzamy zasady bezpieczeństwa w województwach o najwyższej liczbie zachorowań ⤵️
➡️ warmińsko-mazurskie – przedłużone do 28 marca
➡️ pomorskie – od 13 do 28 marca
➡️ mazowieckie – od 15 do 28 marca
➡️ lubuskie – od 15 do 28 marcaCzytaj więcej ➡️ https://t.co/EU5GYTxJiF pic.twitter.com/aQc2mgofdm
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 11, 2021
– W woj. mazowieckim i lubuskim zamknięte zostaną hotele, ograniczona działalność galerii handlowych; zamknięte będą instytucje kultury; zamknięte baseny i obiekty sportowe – stwierdził minister zdrowia.
– Regulacje dla województwa pomorskiego i mazowieckiego zaczną obowiązywać od 15 marca. Będą obowiązywać do 28 marca. Będą analogiczne do tych w woj. warmińsko-mazurskim – dodał.
😷 Obowiązujące do 28 marca zasady bezpieczeństwa ⤵️
Aktualne zasady i ograniczenia ➡️ https://t.co/oKxgaNS3MD pic.twitter.com/x0i5C8wVk5
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 11, 2021
– W województwach mazowieckim i lubuskim nauczanie w klasach 1-3 będzie się odbywać w trybie hybrydowym; w piątek rozporządzenie regulujące ten model edukacji w tych dwóch regionach. – poinformował minister zdrowia
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!