Podczas przeszukań siedzib firm i miejsc zamieszkania osób, które brały udział w nielegalnym procederze, zabezpieczono dokumenty i nośniki danych, w tym faktury VAT sprzedaży i nabycia towarów, księgi rachunkowe, umowy prowadzenia rachunków bankowych i lokat terminowych.
Uczestnicy łańcucha pośredniczyli we wprowadzeniu do obrotu fikcyjnych faktur. Stosowali mechanizm tzw. znikającego podatnika. Podmiot, który sprowadzał towar i był zobowiązany do zapłacenia podatku VAT, dokonywał jednocześnie fikcyjnych zakupów od znikających podatników. Pozwalało mu to na uniknięcie obowiązku zapłacenia VAT.
Podmioty zaangażowane w proceder, dzięki fikcyjnym transakcjom realizowanym od stycznia 2020 r., wyłudziły ok. 7 mln zł.
Na kontach jednej z firm KAS zablokowała ponad pół miliona zł. Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie wszczął kontrolę celno-skarbową. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie.
Przerwaliśmy łańcuch 12 firm wyłudzających #VAT. Akcję przeprowadziliśmy jednocześnie w 17 miejscach na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.#KAS #KASdlaWas #STIRhttps://t.co/4zSeWRdWyu
— Krajowa Adm.Skarbowa (@KAS_GOV_PL) March 25, 2021
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!