Jak zawiadamia portal kresy.pl Trybunał Konstytucyjny w Niemczech wstrzymał podpisanie przez prezydenta ustawy ratyfikującej unijny fundusz odbudowy po pandemii do czasu rozpatrzenia skargi na niezgodność funduszu z unijnymi traktatami.
Jak podaje agencja Reutera, Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe oświadczył w piątek, że prezydent Niemiec nie może podpisać ustawy ratyfikującej fundusz naprawczy Unii Europejskiej do czasu rozpatrzenia pilnego wniosku przeciwko udziałowi Niemiec w tym funduszu.
W tym tygodniu obie izby niemieckiego parlamentu ratyfikowały Fundusz Odbudowy. Bundestag, niższa izba parlamentu, przyjął w czwartek ustawę ratyfikującą z niezwykle dużą większością prawie 75%. Bundesrat, izba wyższa, poszedł w jego ślady w piątek. Zanim wejdzie w życie, ustawa musi zostać podpisana przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Ten jednak został zastopowany przez TK na wniosek pięciu osób.
Rzecznik niemieckiego TK podał w piątek, że Fundusz Odbudowy został zaskarżony. „W dniu dzisiejszym złożono pilny wniosek i skargę konstytucyjną” – powiedział rzecznik.
Według PAP ustawa została zaskarżona przez grupę profesorów ekonomii skupionych wokół założyciela partii Alternatywa dla Niemiec Bernda Lucke. Unijny plan odbudowy według jego przeciwników narusza traktaty europejskie poprzez danie UE możliwości zaciągania długów. Traktaty unijne zezwalają UE na finansowanie swojego budżetu wyłącznie z „własnych środków”, tymczasem długi nie są środkami własnymi, lecz „kapitałem dłużnym”. Przeciwnicy zaciągania pożyczek przez UE obawiają się uwspólnotowienia długów oraz „marnotrawstwa, nieefektywności i nadużywania” pieniędzy z pożyczek zaciągniętych na konto krajów członkowskich.
Niemiecki TK nie ma limitu czasu na rozpatrzenie skargi, ale według agencji Reutera może dojść do tego w ciągu trzech miesięcy.
Przypomnijmy, że koło Konfederacji zapowiedziało głosowanie przeciw ratyfikacji Funduszu Odbudowy z powodu sprzeciwu wobec uwspólnotowienia długu UE oraz opodatkowania na poziomie UE. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak dodawał, że nie można również przejść obojętnie obok nietraktatowych mechanizmów kontroli polityki państw członkowskich wpisanych w ten akt prawny.
Co wy na to?
Źródło: kresy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!